stosunki międzynarodowe (S2-SM) | |
studia drugiego stopnia stacjonarne, 4 semestry Język: język polski | Spis treści:
Opis ogólny
Brak opisu dla tego programu.
|
Koordynatorzy ECTS:
Przyznawane kwalifikacje:
Magisterium na kierunku stosunki międzynarodowe
Dalsze studia:
Studia doktoranckie, studia podyplomowe
Uprawnienia zawodowe:
Absolwent posiada rozszerzoną - w stosunku do studiów pierwszego stopnia - wiedzę z obszaru stosunków międzynarodowych, zwłaszcza z zakresu międzynarodowej problematyki ekonomicznej, społecznej, politycznej i prawnej. Zna teorię i praktykę stosunków międzynarodowych oraz teorię i praktykę podejmowania decyzji politycznych i gospodarczych. Posiada umiejętności analityczne i metodologiczne, pozwalające podejmować pracę na stanowiskach wymagających świadomych, racjonalnych i trafnych ocen i opinii oraz ma wpojone nawyki osobistej odpowiedzialności i inicjatywy. Absolwent ma kompetencje umożliwiające podjęcie pracy m.in. w: instytucjach i przedsiębiorstwach związanych z obrotem międzynarodowym; organizacjach i instytucjach międzynarodowych; jednostkach administracji państwowej związanych z polityką zagraniczną i gospodarczą; ośrodkach badawczych i eksperckich zajmujących się stosunkami międzynarodowymi; dyplomacji oraz środkach masowego przekazu - prasie, radiu, telewizji. Absolwent ma wpojone nawyki ustawicznego kształcenia i rozwoju zawodowego oraz jest przygotowany do podejmowania wyzwań badawczych i kontynuacji edukacji na studiach trzeciego stopnia (doktoranckich).
Natomiast celem kształcenia specjalnościowego było sprecyzowanie i rozbudzenie specyficznych zainteresowań studenta oraz dostarczenie niezbędnej wiedzy, wyuczenie umiejętności i rozwój kompetencji potrzebnych do pracy zawodowej w wybranym sektorze rynku pracy.
Absolwent specjalności „Azja Wschodnia i Południowa” zna podstawy języka chińskiego. Ma także wiedzę o najnowszej historii państw położonych w tamtym regionie oraz ich roli w międzynarodowych stosunkach politycznych i gospodarczych. Potrafi wskazać specyfikę azjatyckich systemów politycznych, a także tam uznawane zasady efektywnej komunikacji interpersonalnej i prowadzenia działalności gospodarczej. Zna wartości, na których opiera się życie kulturalne oraz religie mieszkańców Azji Wschodniej i Południowej. Jest przygotowany do pracy w przedsiębiorstwach i innych organizacjach współpracujących ze swoimi azjatyckimi partnerami oraz w przedstawicielstwach azjatyckich podmiotów mających siedzibę w Polsce i innych państwach Unii Europejskiej.
Absolwent specjalności „gospodarka światowa i biznes międzynarodowy” posiada wiedzę i umiejętności pozwalające budować i prowadzić nowoczesny dział handlu zagranicznego w firmie, tworzyć strategie marketingowe oraz wyszukiwać potencjalnych partnerów zagranicznych. Potrafi także dopasowywać odpowiednie strategie internacjonalizacji do wybranego rynku zagranicznego. Bez problemu może prowadzić korespondencję handlową z partnerami zagranicznymi, a także negocjacje międzykulturowe i dokonywać oceny finansowej przedsięwzięć międzynarodowych. Potrafi również prowadzić własną działalność gospodarczą na rynku unijnym i pozaunijnym dobrze oceniając koniunkturę międzynarodową.
Absolwent specjalności „dyplomacja i stosunki konsularne” posiada wiedzę i umiejętności do podjęcia pracy w organach wewnętrznych i zewnętrznych polityki zagranicznej państwa oraz w innych instytucjach na stanowiskach związanych z obsługą obywateli, instytucji i firm współpracujących ze swoimi zagranicznymi odpowiednikami.
Absolwent specjalności „współpraca europejska” jest przygotowany do pracy w organach administracji samorządowej i państwowej, innych instytucjach i organizacjach współpracujących ze swymi partnerami w Unii Europejskiej, w administracji tej organizacji, organizacjach i instytucjach współpracujących z administracją państwową i samorządową oraz przedsiębiorstwach poszukujących kadry zorientowanej w europejskich realiach.
Absolwent specjalności „Bliski Wschód” zna podstawy języka arabskiego i hebrajskiego. Ma także wiedzę o najnowszej historii państw położonych w tamtym regionie oraz ich roli w międzynarodowych stosunkach politycznych i gospodarczych. Potrafi wskazać specyfikę bliskowschodnich systemów politycznych, a także tam uznawane zasady efektywnej komunikacji interpersonalnej i prowadzenia działalności gospodarczej. Zna wartości, na których opiera się życie kulturalne oraz religie mieszkańców Bliskiego Wschodu. Jest przygotowany do pracy w przedsiębiorstwach i innych organizacjach współpracujących ze swoimi bliskowschodnimi partnerami oraz w przedstawicielstwach podmiotów z państw Biskiego Wschodu mających siedzibę w Polsce i innych państwach Unii Europejskiej.
Efekty kształcenia
Uwaga, istnieje więcej niż jedna wersja tego pola. Kliknij poniżej i wybierz wersję, którą chcesz wyświetlić:
Efekty kształcenia dla kierunku studiów stosunki międzynarodowe zostały zatwierdzone uchwałą nr 335/2011/2012 Senatu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z dnia 28 maja 2012 r. w sprawie określenia efektów kształcenia dla kierunków studiów prowadzonych przez Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. Uchwała Senatu wraz z załącznikami dostępna jest na stronie internetowej uczelni: www.amu.edu.pl