Społeczna maszyna korupcji. Analiza 31-WK20L09
Punktem wyjścia jest pojęcie maszyn społecznych, czyli struktur hierarchicznie grupujących ludzi i przejmujących ich życiową energię, by urzeczywistniać projekt, którym jest przejęcie i kontrolowanie (jak największej części) przestrzeni publicznej. W proponowanych zajęciach przedmiotem analizy będzie bardzo specyficzna maszyna społeczna: maszyna politycznego i gospodarczego łupiestwa i korupcji.
Zjawiska, które się na nią składają, nie są zazwyczaj opisywane jako zorganizowana struktura społeczna – są raczej widziane jako czynnik zakłócający działanie innych jawnych i zdefiniowanych struktur społecznych. Jednakże źródło, charakterystyka i dynamika wewnętrznego wirtualnego projektu i realnych reprezentacji zjawiska łupiestwa i korupcji każe je przypisać do kategorii dynamicznych, aktywnych i skutecznych maszyn władzy politycznej i ekonomicznej.
Źródłem i istotą tej maszyny jest milczący projekt przejmowania przez indywidualnych i zbiorowych uczestników życia publicznego na ich własną korzyść wszystkiego, co się przejąć da: od dóbr czysto materialnych, przez zakresy władzy, wpływy i trwałe zabezpieczenia własnych interesów po język i symbolikę. Projekt ten streszcza się w podwójnym przekonaniu: 1’ kto jest w stanie zawłaszczyć cokolwiek w sferze publicznej, ten to zawłaszczy i 2’ nie można temu zapobiec inaczej, niż zawłaszczając to samemu.
W ramach zajęć – po niezbędnym wprowadzeniu teoretycznym – przeanalizujemy sposoby i zakresy działania społecznej maszyny politycznego i gospodarczego łupiestwa i korupcji w Polsce i w innych krajach Europy i świata.
Koordynatorzy przedmiotu
Literatura
Marody Mirosława i inni, Społeczeństwo na zakręcie. Zmiany postaw i wartości Polaków w latach 1990-2018, Warszawa 2019.
Polak Beata Anna, Polak Tomasz, Maszyny społeczne. Perspektywa potencjałów użycia, w: Interfejsy, kody, symbole. Przyszłość komunikowania, pod redakcją Ewy Drygalskiej, Miasto Przyszłości / Laboratorium Wrocław, Wrocław 2017, str. 93-105; wersja angielska: Beata Anna Polak, Tomasz Polak, Social machines – perspective for potentials of use, w: Interfaces, codes, symbols The future of communication, ed. by Ewa Drygalska, City of the Future / Laboratory Wroclaw, Wrocław 2017, str. 271-283.
Beata Anna Polak, Tomasz Polak, „Fantazmatyczna maszyna Kościoła” i „pragmatyczna maszyna łupieska”: dwie największe polskie maszyny społeczne, w: Przesilenie. Nowa kultura demokratyczna, pod redakcją Jacka Kołtana, Europejskie Centrum Solidarności, Gdańsk 2016, str. 229-256.
Rose-Ackerman Susan, Korupcja i rządy: przyczyny, skutki i drogi reform, Warszawa 2001.
Ruszewski Jarosław, Szczepankowski Robert, Korupcja i inne zachowania nieetyczne w życiu publicznym : skrypt edukacyjny, Suwałki 2008.
Szelest-Woźny Anna Maria , Korupcja: analiza dysfunkcji państwa na przykładzie Polski (1989-2007), Toruń 2012.
Tarchalski Kazimierz, Korupcja i przywilej: zarys teorii i praktyki, Warszawa 2000.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: