Zmiany klimatyczne. Nauka, polityka, dyskurs, aktywizm 31-SW19Z01
Wykład interdyscyplinarny, którego celem jest wielostronne naświetlenie problematyki zmian klimatu i ich przewidywanych skutków cywilizacyjnych, w tym w szczególności gospodarczych, politycznych i społecznych. Wykłady będą obejmowały najpierw zagadnienia z zakresu nauk przyrodniczych: klimatologii, fizyki atmosfery / meteorologii, hydrologii, geografii / geologii i ekologii, a następnie z zakresu nauk o systemach oraz badań dynamiki procesów gospodarczych, politycznych i społecznych, w tym z zakresu psychologii społecznej. Przeanalizowane zostaną również z perspektywy medioznawczej rodzaje dyskursów klimatycznych w mediach społecznościowych, ze zwróceniem szczególnej uwagi na postawy mentalne – indywidualne i zbiorowe (wyparcia, odbicia, przekierowania, projekcje). Obok badaczy – reprezentantów wymienionych wyżej dyscyplin – zaprosimy także aktywistów i działaczy społecznych, podejmujących konkretne przeciwdziałania wobec aktualnych i nadchodzących zagrożeń dla ziemskiej biosfery.
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Egzamin - na podstawie eseju końcowego, ocenianego przez jednego z wykładowców - w zależności od tematyki. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu jest uczestnictwo w wykładach.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: