Wybrana Pracownia Artystyczna - Rysunek 13-LSM3XWRY23
Opis treści kształcenia
1. Rysunek programowy - kreacja artystyczna. Program indywidualny dyplomanta mieści się w szerokim obszarze klasycznych jak i współczesnych nośnikach form rysunkowych.
2. Rysunek prasowy i ilustracji książkowej. Program opracowań rysunkowych będących wizualizacją prasową. W zakresie tym mieści się również współczesna forma komiksu oraz ilustracja książkowa, stawiająca na pierwszym miejscu wymagania eksperymentalnej formy rysunkowej śródtekstowej jak i książek autorskich. Wiedza i umiejętności prowadzą do tworzenia i realizacji własnych koncepcji artystycznych mających zastosowanie w publikacjach prasowych i wydawniczych. Realizacja od form klasycznego zapisu do możliwości współczesnego zapisu cyfrowego.
3. Rysunek projektowy. Program rysunku koncepcyjnego, ideowego dotycząca między innymi takich zakresów jak projektowanie w dyscyplinie sztuk pięknych i sztuk projektowych oraz innych zaproponowanych przez studenta. Ma to być forma, która nie będzie obciążona żadnymi normami realizacyjnymi, a stanie się jedynie rysunkowym spełnieniem wizji. Zakres ten rozumie się szeroko i może dotyczyć koncepcji projektowych form użytkowych, pewnych elementów wzornictwa, wizji autorskich często z pogranicza surrealnego. Zakres ten ma prowadzić do rozwinięcia umiejętności strukturalnego systemu projektowego, a przede wszystkim do jasnego i przejrzystego zapisu rysunkowego myśli twórczej. Finalnie realizacja projektowa może dotyczyć opracowania cyfrowego.
4. Rysunek przestrzeni. Podstawowego zapisu rysunkowego form dla i w przestrzeni. Dla przestrzeni to koncepcje wizualizowanych elementów informacji wizualnej, detalu architektonicznego, form kinetyki przestrzeni. W przestrzeni rysunek prowadzący do dokumentowania form przestrzeni otwartej i zamkniętej, aranżacja elementów wystawienniczych małoformatowych i o większych gabarytach . Zapis rysunkowy koncepcji zmian w przestrzeni i jego poglądowy zapis w formie klasycznego zapisu rysunkowego czy też w formie zapisu cyfrowego. Powyższy zakres treści programowych ściśle wiąże się z rysunkiem projektowym i jest jego uszczegółowieniem.
Zapis wizualny rysunkowy i słowny programu pracy dyplomowej jak i ich sumującej formy.
Koncepcja i realizacja formy wystawienniczej dyplomu.
Cele kształcenia
Informacja o tym, gdzie można zapoznać się z materiałami do zajęć
Kierunek studiów
Metody prowadzenia zajęć umożliwiające osiągnięcie założonych EK
Nakład pracy studenta (punkty ECTS)
Rodzaj przedmiotu
Wymagania wstępne w zakresie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po zakończeniu modułu (przedmiotu) i potwierdzeniu osiągnięcia efektów kształcenia
Student:
Swobodnie porusza się w obszarach pogłębionej wiedzy dotyczącej przedmiotu
Analizuje własne realizacje rysunkowe w kontekście zmieniającej się rzeczywistości. Wykorzystuje wiedzę o percepcji przekazów wizualnych i otoczeniu wizualnym człowieka.
Posiada umiejętność wykorzystania wzorców leżących u podstaw działań artystycznych, umożliwiających swobodę i niezależność wypowiedzi. Twórczo posługuje się przyrządami optycznymi i eksperymentalnymi technologiami z obszaru sztuki.
Świadomie buduje przestrzeń iluzyjną na płaszczyźnie obrazu rysunkowego dokonując wyboru celów indywidualnej aktywności twórczej
Łączy wiedzę praktyczną w zakresie dotyczącym obszarów sztuki, nauki i edukacji w sposób niezbędny do formułowania i rozwiązywania złożonych zagadnień w wypowiedziach rysunkowych
Organizuje proces badawczy w pracy twórczej, słownie i wizualnie je zapisuje
Projektuje, tworzy i realizuje przejrzystą prezentację dyplomową.
Kryteria oceniania
bardzo dobry (bdb; 5,0):
znakomicie przygotowana kolekcja dyplomowa w zakresie programowym od strony wiedzy i umiejętności rysunkowych.
dobry plus (+db; 4,5):
bardzo dobrze przygotowana kolekcja dyplomowa w zakresie programowym od strony wiedzy i umiejętności rysunkowych.
dobry (db; 4,0):
dobrze przygotowana kolekcja dyplomowa w zakresie programowym od strony wiedzy i umiejętności rysunkowych.
dostateczny plus (+dst; 3,5):
zadawalająco, przygotowana kolekcja dyplomowa w zakresie programowym, od strony wiedzy i umiejętności rysunkowych, ale ze znacznymi niedociągnięciami
dostateczny (dst; 3,0):
zadawalająco, przygotowana kolekcja dyplomowa, ale z licznymi błędami.
niedostateczny (ndst; 2,0):
niezadowalająco przygotowana kolekcja dyplomowa.
Literatura
Arnheim R. Sztuka i percepcja wzrokowa. Psychologia twórczego oka, Warszawa 2014
Mc Dermott C., 20 wiek. Sztuka projektowania, Designmuseum,1998.
Riemschneider B., Grosenick U., ART NOW, Sztuka przełomu tysiąclecia. TASCHEN, 2002.
Simblet S., Rysunek. Podręcznik, Warszawa 2006
Artykuły w czasopismach artystycznych wskazane przez prowadzącego.
Podręczne zbiory biblioteczne. Internet.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: