Ćwiczenia wykopaliskowe 05-PRW-23-Arch
Obowiązkowe praktyki wykopaliskowe umożliwiają studentom zapoznanie się z terenowym aspektem badań archeologicznych, będącym niezbędnym elementem w dalszej pracy zawodowej. Studenci uczestniczą w pracach ekspedycji wykopaliskowych, a także badaniach ratowniczych, prowadzonych na obszarach inwestycji przez pracowników Instytutu Prahistorii. Szeroki zakres badań na różnych typach stanowisk archeologicznych (obiekty architektoniczne, stanowiska archeologiczne o własnej formie krajobrazowej, stanowiska płaskie), z całego przekroju dziejów, umożliwia zapoznanie się z odmiennymi problemami metodycznymi, a także różnymi technikami prowadzenia prac wykopaliskowych. Dodatkowo możliwość udziału w badaniach wykopaliskowych, prowadzonych przez współpracujące instytucje naukowe (muzea archeologiczne, IAiE PAN), poszerza zakres wiedzy na temat metodyki badań terenowych i technik dokumentacyjnych stosowanych przez różne ośrodki na obszarze całego kraju i za granicą.
Cele kształcenia
Kierunek studiów
Poziom przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Efekty kształcenia
Celem praktyk wykopaliskowych jest przygotowanie studentów do samodzielnego prowadzenia badań terenowych po zakończeniu studiów. W rezultacie zostaną wprowadzeni w całą procedurę, począwszy od eksploracji obiektów archeologicznych i warstw kulturowych, poprzez dokumentację, do wstępnego opracowania wyników badań. Odpowiednio do tego celu dostosowany jest, etapowo rozszerzany zestaw czynności powierzanych praktykantowi, przy uwzględnieniu stopnia zaawansowania i indywidualnych predyspozycji studenta. Szczegółowy program praktyk jest ustalany przez kierownika badań zgodnie z ogólnymi celami i przy uwzględnieniu specyfiki badanego stanowiska.
Efektem praktyk wykopaliskowych będzie nabycie przez studentów podstawowych umiejętności, niezbędnych dla poprawnego prowadzenia i udokumentowania prac wykopaliskowych. Studenci zyskają umiejętność formułowania celu i założeń projektów, w ramach którego prowadzone są badania, a także będą potrafili przedstawić zakres prac prowadzonych na stanowisku, oraz różne metody i techniki badawcze. Uzyskają również umiejętność przeprowadzenia kwerendy archiwalnej w celu uzyskania szczegółowych informacji odnośnie historii badanego obiektu.
Studenci zyskają również praktyczne umiejętności związane z eksploracją obiektów archeologicznych, wykonywaniem pomiarów za pomocą różnych urządzeń (niwelator, teodolit total station), wydzielaniem, opisem i interpretacją warstw i obiektów, wykonywaniem dokumentacji rysunkowej i fotograficznej, pobieraniem i przechowywaniem specjalistycznych próbek, inwentaryzacją materiałów źródłowych (mycie i metrykowanie, segregacja, opis i klasyfikacja, dokumentacja rysunkowa), prowadzeniem dokumentacji opisowej, oraz innych czynności, w zależności od specyfiki badanego obiektu. Sprawozdanie z badań wykopaliskowych (będące obowiązkowym elementem praktyk) wprowadzi umiejętność systematycznego dokumentowania prowadzonych prac na stanowisku, a także przygotuje studentów do prac administracyjnych związanych z koniecznością przekazania wyników badań odpowiednim służbom konserwatorskim.
Dodatkowo studenci nabywają umiejętności pracy zespołowej w różnych ekspedycjach i odpowiedzialności za powierzone im zadania, a także oceny organizacji pracy na stanowisku.
Kryteria oceniania
Sprawozdanie z badań wykopaliskowych sporządzone przez studenta wg opracowanego w IP wzoru, opinia i ocena kierownika badań wykopaliskowych.
Literatura
Barker P. 1994. Techniki wykopalisk archeologicznych. Warszawa: Ministerstwo Kultury i Sztuki, Generalny Konserwator Zabytków.
Harris E. C. 1992. Zasady stratygrafii archeologicznej. Warszawa: Ministerstwo Kultury i Sztuki, Generalny Konserwator Zabytków.
Kajzer L. 1984. Wstęp do badań archeologiczno-architektonicznych. Łódź: Uniwersytet Łódzki.
Kobyliński Z. (red.) 1999. Metodyka ratowniczych badań archeologicznych. Warszawa: Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich.
Renfrew C., Bahn P. 2002. Archeologia: teorie, metody, praktyka. Warszawa: Prószyński i s-ka.
Różycki A. 1981. Podstawy topografii. Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: