Polityka obronności i bezpieczeństwa FR 05-POBFR-23-WschU
1. Wprowadzenie: wojna i siły zbrojne w kulturze i społeczeństwie rosyjskim. Prezentacja filmu kategorii "bojewik" jako wprowadzenie do problematyki postrzegania wojny i armii przez społeczeństwo rosyjskie oraz jako wprowadzenie do tematyki transformacji Sił Zbrojnych ZSRR w Siły Zbrojne FR.
2. Bezpieczeństwo i obronność we współczesnym świecie. Podstawowa terminologia naukowa. Rozumienie pojęcia „bezpieczeństwo” w dyskursie naukowym i politycznym. Ewolucja współczesnych konfliktów zbrojnych i polityki obronnej współczesnych państw.
3. Transformacja Sił Zbrojnych ZSRR w Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej. Siły Zbrojne ZSRR w końcowej fazie zimnej wojny – zadania i struktura. Pieriestrojka i konsekwencje interwencji w Afganistanie. Wykorzystanie sił zbrojnych w konfliktach wewnętrznych. Pucz sierpniowy 1991 – polityczna rola sił zbrojnych. Dyskusja o przyszłości sił zbrojnych w ramach WNP.
4. Rosja w światowym i europejskim systemie bezpieczeństwa.
Przejęcie przez Rosję atrybutów mocarstwowości b. ZSRR. (broń masowego rażenia, miejsce w RB ONZ) Główne układy rozbrojeniowe i ograniczające zbrojenia warunkujące potencjał militarny Rosji: NPT, ABM, INF, START I, START II, CFE. Główne cele i uwarunkowania polityki zagranicznej Rosji w strategicznych kierunkach (USA, Europa, Bliski Wschód, Azja). Potencjał militarny Rosji na tle innych państw świata.
5. Ośrodki decyzyjne kształtujące politykę obronną i bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Obronność i bezpieczeństwo w świetle Konstytucji FR. Kompetencje prezydenta, parlamentu, rządu, ministerstwa obrony, Sztabu Generalnego. Rada Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Kontrola polityczna nad nad siłami zbrojnymi. Rola „resortów siłowych” w życiu politycznym Rosji. Społeczna krytyka kompleksu wojskowo-przemysłowego.
6. Konceptualizacja polityki obronności i bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Ewolucja doktryn i innych dokumentów konceptualizujących politykę obronności i bezpieczeństwa – od Jelcyna do drugiej prezydentury Putina.
7. Międzynarodowa współpraca wojskowa Rosji
Współpraca obronna w ramach Wspólnoty Niepodległych Państw. Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Sojusze dwustronne. Szanghajska Organizacja Współpracy. Stosunki Rosja-NATO. Rosja w walce z terroryzmem międzynarodowym. Udział Rosji w międzynarodowych akcjach humanitarnych.
8. Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej. Zadania, organizacja, rozmieszczenie, wyposażenie Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Główne kierunki rozwoju i modernizacji. Proces profesjonalizacji. Problemy i patologie w Siłach Zbrojnych. Wychowanie i ideologia we współczesnej armii rosyjskiej.
9. Przemysł zbrojeniowy Federacji Rosyjskiej i miejsce Rosji w międzynarodowym handlu uzbrojeniem i sprzętem wojskowym.
10. Pozawojskowe struktury uzbrojone i bezpieczeństwa w Federacji Rosyjskiej. Rola pozawojskowych struktur w obronności Rosji. Formacje podległe resortowi spraw wewnętrznych i służbom specjalnym, organizacje paramilitarne.
11. Rosja w konfliktach zbrojnych:
Pierwsze konflikty po rozpadzie ZSRR: Naddniestrze, Osetia, Abchazja, Karabach, Tadżykistan. SZ FR jako instrument zachowania i dobudowy kontroli nad przestrzenią postradziecką. Początki dostosowywania SZ FR do konfliktów o niskiej intensywności i początki wojen hybrydowych.
12. Rosja w konfliktach zbrojnych:
Czeczenia 1991-2015: separatyzm czeczeński, rosyjskie militarne i polityczne próby jego powstrzymania. Ewolucja konfliktu. Wojny czeczeńskie jako przykład współczesnego złożonego lokalnego konfliktu zbrojnego o globalnych aspektach. Kontrolowany kryzys. Czeczenizacja wojny czeczeńskiej – kreacja fenomenu Czeczenii Ramzana Kadyrowa.
13. Rosja w konfliktach zbrojnych:
Wojna „sierpniowa” rosyjsko-gruzińska 2008. Pierwszy przykład regularnej wojny międzypaństwowej na przestrzeni postradzieckiej. Doświadczenia z wojny 2008, słabe i mocne strony armii rosyjskiej ujawnione na jej przykładzie.
14. Rosja w konfliktach zbrojnych: Aneksja Krymu w 2014 roku. Problem Krymu 1991-2014, pierwsza faza napięć 1991-1997. Wojna hybrydowa bez przelewu krwi – wykorzystanie słabości struktur drugiego państwa, infiltracja polityczna, militarna, propagandowa i wywiadowcza jako mechanizm wsparcia secesji i aneksji.
15. Rosja w konfliktach zbrojnych: Wojna na wschodzie Ukrainy 2014-2015: wojna hybrydowa i kontrolowany kryzys.
16. Rosja w konfliktach zbrojnych: Rosyjska interwencja w konflikt w Syrii – zaangażowanie SZ FR w wieloaspektowy, wielostronny i złożony konflikt poza obszarem postradzieckim. Rosyjska obecność wojskowa w Syrii – stare i nowe aspekty: kontynuacja więzi z czasów zimnej wojny, globalna rywalizacja z USA, krytyka polityki amerykańskiej i budowanie dla niej przeciwwagi, potencjalna prorosyjskość syryjskich mniejszości etnoreligijnych.
17. Federacja Rosyjska w rywalizacji o Arktykę.
Arktyka w koncepcjach politycznych państw regionu, rola Arktyki w geopolityce, zasoby surowcowe regionu, cele i formy polityki Rosji wobec regionu (militarne, polityczne, ekonomiczne), punkty konfrontacji z innymi państwami.
Cele kształcenia
Kierunek studiów
Poziom przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Rok studiów (jeśli obowiązuje)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Zna w poszerzonym stopniu terminologię z zakresu historii oraz wiedzy o polityce w aspektach odnoszących się do pokoju, bezpieczeństwa i współczesnych konfliktów zbrojnych
Posiada wiedzę teoretyczną i faktograficzną na temat transformacji kompleksu wojskowo-przemysłowego ZSRR w kompleks wojskowo-przemysłowy Federacji Rosyjskiej i na temat struktury tegoż.
Rozumie zmiany we współczesnych stosunkach międzynarodowych na płaszczyźnie bezpieczeństwa międzynarodowego i miejsce Rosji w światowym systemie bezpieczeństwa. Rozumie mechanizmy polityki zagranicznej i wewnętrznej Rosji w aspekcie bezpieczeństwa i obronności.
Potrafi przeprowadzić krytyczną analizę tworów współczesnej myśli politycznej dotyczącej obronności i bezpieczeństwa na obszarze postradzieckim (np. doktryny, memorandum) a także potrafi krytycznie analizować przekaz kulturowy i propagandowy dotyczący polityki bezpieczeństwa i obronności FR
Rozumie złożoność i znaczenie relacji Polska-Rosja i NATO-Rosja na płaszczyźnie bezpieczeństwa,.
Kryteria oceniania
Zaliczenie ćwiczeń na postawie obecności i aktywności na zajęciach ćwiczeniowych. Dopuszczalne są maksymalnie dwie nieobecności na zajęciach ćwiczeniowych, pozostałe ewentualne nieobecności trzeba zaliczyć w formie konsultacji na dyżurach pracownika.
Pełna obecność, bardzo dobra aktywność, wiedza, umiejętności i kompetencje społeczne – ocena bdb (5,0)
Pełna obecność, dobra aktywność, wiedza, umiejętności i kompetencje społeczne – ocena db (4,0)
Ocena formująca – obserwacja aktywności, ocena podsumowująca - egzamin pisemny.Zaliczenie ćwiczeń na postawie obecności i aktywności na zajęciach ćwiczeniowych. Dopuszczalne są maksymalnie dwie nieobecności na zajęciach ćwiczeniowych, pozostałe ewentualne nieobecności trzeba zaliczyć w formie konsultacji na dyżurach pracownika.
Pełna obecność, bardzo dobra aktywność, wiedza, umiejętności i kompetencje społeczne – ocena bdb (5,0)
Pełna obecność, dobra aktywność, wiedza, umiejętności i kompetencje społeczne – ocena db (4,0)
Pełna obecność, zadowalająca aktywność, wiedza, umiejętności i kompetencje społeczne – ocena dst (3,0)
Niepełna obecność, brak aktywności, brak wiedzy, umiejętności i kompetencji – ocena ndst (2,0)
Zaliczenie całości przedmiotu w formie pisemnego egzaminu końcowego. Egzamin złożony jest z co najmniej jednego pytania przekrojowego sprawdzającego całokształt wiedzy, umiejętności i kompetencji oraz 5-10 pytań faktograficznych.
Literatura
Baylis John, Wirtz James, Gray Colin S., Cohen Eliot, Strategia we współczesnym świecie, Kraków 2009
Kubiak Krzysztof, Wojny, konflikty zbrojne i punkty zapalne na świecie, Warszawa 2007
Kubiak Krzysztof, Interesy i spory państw w Arktyce, Wrocław 2009
Łoś Robert, Reginia-Zacharski Jacek, Współczesne konflikty zbrojne, Warszawa 2010
Polityka zagraniczna i bezpieczeństwa krajów Wspólnoty Niepodległych Państw, red. W. Baluk, Wrocław 2008
Polityka zagraniczna Rosji, red. S. Bieleń, M. Raś, Warszawa 2008
Potyrała Bolesław, Fudali Robert, Od zwycięstwa do upadku. Siły Zbrojne Związku Radzieckiego 1945-1991, Warszawa 2009
Śmigielski Robert, Osierocona armia. Założenia polityki obronnej oraz Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej w latach 1992-2004, Warszawa 2006
Topolski Ireneusz, Siła militarna w polityce zagranicznej Federacji Rosyjskiej, Lublin 2004
Van Herden Marcel H., Wojny Putina. Czeczenia, Gruzja, Ukraina 2014, Warszawa 2014
Zbrojne konflikty i spory międzynarodowe u progu XXI wieku. Analiza problemów i studia przypadków, red. W. Malendowski, Wrocław 2003
„Raport – Wojsko-Technika-Obronność”
„Rocznik Strategiczny”
„Armia”
„Polska Zbrojna”
„Oficjalnaja Rossija” – Serwer Organów Władzy Państwowej Rosji www.gov.ru
Strona internetowa Prezydenta Federacji Rosyjskiej www.kremlin.ru
Strona internetowa Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej www.scrf.gov.ru
Strona internetowa Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej www.mil.ru
Nezavisimoe Voenoe Obzorenie www.nvo.ng.ru
GlobalSecurity www.globalsecurity.com
Ośrodek Studiów Wschodnich www.osw.waw.pl
Altair Agencja Lotnicza www.altair.com.pl
Stockholm International Peace Research Institute www.sipri.org
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: