Conducted in
terms:
2021/2022, 2022/2023, 2023/2024
ECTS credits:
unknown
Language:
Polish
Organized by:
Institute of Polish Philology
Traditions and Discourses of Modernity 03-TDN-22ZU
This course has not yet been described...
Module learning aims
(in Polish) Cele modułu kształcenia:
Zasadniczym celem zajęć z przedmiotu Tradycje i dyskursy nowoczesności (komplementarnych wobec „Laboratorium literatury XIX wieku” i „Laboratorium literatury XX wieku”) jest analiza różnych sposobów rozumienia nowoczesności, jej granic czasowych, składających się na nią zjawisk literackich oraz kulturowych, widzianych zarówno w perspektywie poprzedzających je tradycji („tradycje nowoczesności”), jak i dyskursów, w których wyraża się nowoczesność, nierzadko polemicznych („dyskursy nowoczesności”). Celami cząstkowymi zajęć są: 1. zaznajomienie z studentów ze źródłowymi tekstami autorów uważanych za fundatorów nowoczesności, jak i wypowiedziami jej teoretyków, a także badaczy form tradycji czy postaci dyskursów kulturowych; 2. Analiza i interpretacja w zarysowanych wyżej kontekstach odzwierciedlających się w literaturze idei, koncepcji, prądów i ruchów konstytutywnych dla nowoczesności; tych które wywodzą się z okresów wcześniejszych, często w sposób nieoczywisty, oraz tych, które określają nowoczesną formację i formułowane są jako program na przyszłość. Zajęcia mają więc na celu pogłębienie rozumienia zjawisk literackich i kulturowych nowoczesności, a także dociekanie ich genezy zarówno w perspektywie aksjologii, jak i hermeneutyki przesądów.
Major
(in Polish) filologia polska
Methods of teaching for learning outcomes achievement
(in Polish) Wykład z prezentacją multimedialną wybranych zagadnień, wykład konwersatoryjny, dyskusja, praca z tekstem, metoda ćwiczeniowa, metoda badawcza (dociekania naukowego), praca w grupach.
Student workload (ECTS credits)
(in Polish) 6
Cycle of studies
2nd cycle
Module type
compulsory
Year of studies (where relevant)
Year 2
Pre-requisites in terms of knowledge, skills and social competences
(in Polish) Wiedza z historii i teorii literatury na poziomie licencjackim, podstawowe umiejętnością analizy, interpretacji i wartościowania dzieła literackiego z przywołaniem kontekstów kulturowych.
Additional information
Additional information (registration calendar, class conductors, localization and schedules of classes), might be available in the USOSweb system: