Nauka europejska z perspektywy losów elit akademickich cz. II 31-WK20L06
Wykłady obejmą problematykę losów europejskich elit akademickich XIX- XXI w. na wybranych przykładach w kontekście zachodzących w Europie procesów modernizacyjnych, kulturowych, światopoglądowych i politycznych. Z tej perspektywy ujęte zostaną szanse, zagrożenia i eliminacje kierunków badań i kształtowanie się dyscyplin naukowych. Zajęcie ukażą zewnętrzne wpływy o kulturowym, społecznym i politycznym charakterze na elity akademickie, ich wizje nauki i poszczególnych dyscyplin. A także ograniczenia możliwości ich realizacji. W efekcie owe uwikłania elit akademickich zadecydowały w wysokim stopniu o kierunkach rozwoju nauki europejskiej. W drugiej części wykładów zaprezentowana zostanie osobista perspektywa losów elit akademickich. Analizie poddane zostaną losy m.in. twórców pojęć ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości Hersza Lauterpachta i Rafała Lemkina, fizyka, noblisty Richarda Feynmana. Polskie losy uczonych doby międzywojennej , powojennej i nauki emigracyjnej będą reprezentowane przez mniej znane postacie (m.in. Kazimierz Wize filozof medycyny, Ludwik Fleck, twórca pojęcia stylu i kolektywu myślowego, Jerzy W. Borejsza, badacz totalitaryzmów, Zbigniew A. Kruszewski, politolog). Wybór postaci o różnych drogach i osiągnięciach naukowych pozwoli ukazać szeroki wachlarz osobistych uwarunkowań. Wielka i mała nauka zostanie ukazana przez pryzmat losów osobistych, rodzinnych, uwarunkowań społecznych i ustrojowych, przynależności do szkół naukowych na uwarunkowaniach politycznych ich losów kończąc.
Z uwagi na niedostateczną liczbę osób zapisanych na fakultet "Losy elit akademickich" cz. II fakultet ten nie będzie realizowany w semestrze letnim roku akademickiego 2019/2020.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: