Ramy, kody, systemy. Problemy sterowania odbiorcami w komunikacji społecznej i politycznej 31-WK19L16
Proponujemy zajęcia poświęcone sposobom wykorzystania języka przez publiczne / uniwersalne, ale także osobiste i prywatne systemy przejmujące i sterujące komunikacją jednostek.
Akt komunikacji jest wprawdzie zawsze aktem przekazu (rozumianego intuicyjnie jako pozytywne komunikowanie określonych treści) – ale wielokrotnie mamy też do czynienia z czymś daleko odbiegającym od tej podstawowej intuicji.
Po pierwsze: nie zawsze jest to przekaz treści, która ma poszerzyć bazę informacyjną odbiorcy; bardzo często jest przeciwnie: chodzi o zmylenie odbiorcy, stworzenie mu złudzenia wiedzy, korzystnego dla nadawcy komunikatu.
Po drugie: nie zawsze jest to przekaz pozytywny – jego zamierzeniem może też być i wielokrotnie jest odebranie odbiorcy możliwości, które wiążą się z posiadaniem wiedzy / informacji.
Problemy do podjęcia w ramach zajęć:
1. Kwestia teoretycznych i praktycznych możliwości uruchamiania języka / komunikowania przedreferencyjnego i niedualistycznego.
2. „Ramowanie” przekazu (G. Lakoff) – rola doboru i uruchamiania zróżnicowanych ram i metafor w komunikacji społecznej – zwłaszcza w projektach politycznych.
3. Język jako narzędzie przemocy systemowej.
4. Traktowanie przez systemy komunikacyjne języka nie tyle jako medium komunikowania rozumianego jako odsłanianie przekazywanych treści, ale przeciwnie: jako medium ich ukrywania czy też maskowania – w taki sposób, by komunikat lepiej spełniał zamierzenia nadawcy – aż po świadome manipulowanie odbiorcami.
5. Strategiczno-manipulacyjne rozumienie języka.
Koordynatorzy przedmiotu
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: