Krytyka rzeczywistości społecznej i politycznej w filmie i serialu telewizyjnym 31-WK19L11
Zajęcia dotyczyły będą kilkunastu wybranych filmów i seriali, które uznać można za diagnostyczne dla współczesnej sytuacji społecznej i politycznej. Przyjrzymy się krytycznie sposobom diagnozowania, obrazowania i propozycjom rozwiązywania diagnozowanych problemów. Zastanowimy się też nad rolą odbiorcy i rolą medium filmowego jako zastępczego kanału „wkluczenia” obywatelskiego i politycznego widza, czyli współuczestnika przestrzeni publicznej, a także nad rolą kształtowania opinii społecznej i kierowania aktywnościami społecznymi za pomocą tego medium.
Seriale omawiać będziemy w blokach: 1. stricte polityczne – dotyczące machiny zdobywania i utrzymywania władzy, 2. społeczne – dotyczące problemów funkcjonowania grup społecznych, zwłaszcza wykluczonych i kryminalizowanych, 3. mieszane – na styku polityki, problemów społecznych oraz kryminalizacji i korupcji społeczno-politycznej, 4. ekologia, katastrofizm klimatyczny i rozwojowy ludzkości, 5. utopie i dystopie społeczno-polityczne.
W części konwersatoryjnej będziemy czytali i analizowali scenariusze omawianych wcześniej obrazów w zestawieniu z literaturą naukową dotyczącą poruszanych w nich problemów społecznych i politycznych.
Koordynatorzy przedmiotu
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: