Obraz współczesnej Francji i krajów frankofońskich w mediach i literaturze
3028-FRAN-WF-B2
Tematyka zajęć obejmuje zagadnienia społeczne poruszane w mediach i literaturze (m.in. doświadczenie imigracji i debata o tożsamości we Francji; współczesna rodzina; obraz dobrego życia w mediach i literaturze; sztuka wobec rzeczywistości; nagrody literackie i ich społeczny odbiór, relacje człowiek/zwierzęta).
Tematy będą dobrane tak, by umożliwić studentom poznanie wybranych aspektów kultury Francji i, w mniejszym zakresie, elementów kultury krajów frankofońskich.
Zajęcia stanowią także wprowadzenie do specyfiki dyskursu medialnego (proponowane zadania pozwalają poznawać właściwości wybranych gatunków dziennikarskich) oraz dyskursu literackiego.
Na zajęciach prowadzone będzie także nauczanie gramatyki języka francuskiego na poziomie B1/B2.
Cele kształcenia przedmiotu cyklu
Celem kursu jest rozwijanie znajomości języka francuskiego poprzez zadania komunikacyjne oparte na dokumentach medialnych oraz fragmentach współczesnej literatury.
Doskonalenie językowe dotyczy wszystkich składowych kompetencji komunikacyjnej na poziomie B1+/B2.
W trakcie zajęć studenci rozwijają więc umiejętności mówienia, słuchania, czytania i pisania w j. francuskim. Ponadto, poznają kulturę Francji i krajów frankofońskich jak i realia życia ich mieszkańców. Uczą się także krytycznie analizować i interpretować wybrane tematy dotyczące życia społeczno-politycznego w krajach obszaru języka francuskiego.
W pracy na zajęciach wykorzystywane będą wybrane materiały dydaktyczne (fragmenty publikacji przeznaczonych dla uczących się o średniozaawansowanej znajomości języka), dokumenty medialne (artykuły prasowe, audycje radiowe i telewizyjne) oraz fragmenty współczesnych dzieł literackich.. Teksty i nagrania będą dostosowane do potrzeb uczniów i uzupełniane o odpowiednie ćwiczenia leksykalne i gramatyczne, ułatwiające studentom ich rozumienie i interpretację.
Kurs pozwoli więc uczestnikom lepiej poznać ofertę mediów francuskich, belgijskich, szwajcarskich i kanadyjskich, a także poszerzyć znajomość twórczości wybranych autorów współczesnych, w tym twórców powieści graficznych.
Na każdych zajęciach uczestnicy będą zachęcani do zabierania głosu (krótkie wypowiedzi, dyskusje, prezentacje).
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i
terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: