Teksty kultury 20-KUDL-F-TKU
Teksty kultury - zarówno literackie, jak i filmowe, plastyczne - można traktować w kategoriach ekspresji twórczej indywidualności, ale też jako zwierciadło kultury i czasu właściwych dla ich powstania. Oznacza to lekturę wydobywającą z tekstu fundujące go założenia; te, które są reprodukowane, stanowią przestrzeń oczywistości dla twórcy/twórczyni. Znaczy to wydobywanie z tekstu rozstrzygnięć dotyczących m. in. władzy (kto ją sprawuje?), norm (co jest normalne?) wpływających na konstrukcję świata przedstawionego. Tego rodzaju podejście pozwala ukazać różnicę pomiędzy spontaniczną lekturą, która może wyposażać tekst w znaczenia w nim pierwotnie nieobecne i lekturą wrażliwą na kontekst, co otwiera możliwość szerszego spojrzenia na dzieło i rozszerzenia puli jego odczytań.
Cele kształcenia
Kierunek studiów
Poziom przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Literatura
Said E. Kultura i imperializm, rozdz. 1 Zachodzące na siebie terytoria, splecione historie, Wydawnictwo UJ, Kraków 2009
Greenblatt S. Kultura. W: K. Kujawińska-Courtney (red.), Poetyka kulturowa, Wydawnictwo Universitas, Kraków 2006
Shakespeare W. Burza, Wydawnictwo W Drodze, Poznań 1991
Gordimer N. Czy nie ma już innego miejsca gdzie moglibyśmy się spotkać?, w: Zapach kwiatów i śmierci, Książka i wiedza, Warszawa1984
Grimm J. L., Grimm W. K. Sinobrody, w: Baśnie dla dzieci i dla domu, Media Rodzina, Poznań 2010
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: