Międzynarodowe stosunki kulturowe 20-KUDL-F-MSK
Znaczenie kultury w polityce, w tym w stosunkach międzynarodowych wzrasta. W świecie nowych konfliktów, podziałów i wzrastających asymetrii kultura jest czynnikiem katalizującym konflikty. Kultura jest również narzędziem potencjału państw, współkształtujących ich soft power. W wielu kluczowych dziedzinach, jak bezpieczeństwo, energetyka, czy ekonomia kultura odgrywa znaczącą rolę kształtując relacje międzypaństwowe, czy międzyinstytucjonalne na poziomie międzynarodowym. Przedmiot wprowadza studentów w wybrane problemy kultury w kontekście stosunków międzynarodowych. Wskazuje również na dylematy oraz ryzyka, jakie w przyszłości będą obecne w stosunkach międzynarodowych, z uwzględnieniem kontekstu kulturowego.
Tematyka zajęć.
1. Wprowadzenie do przedmiotu: rola kultury w stosunkach międzynarodowych, czego miarą jest kultura w polityce?
2. Centra i peryferie (w jaki sposób kształtują się współczesne ośrodki wpływu? Kultura i imperia, nowa atrakcyjność peryferii, media w kontekście problemu centrum - peryferie).
2. Geopolityka wody (Czym jest hydrokultura? Woda i konflikty międzynarodowe, woda jako element tożsamości politycznej, studium przypadku Nilu).
3. Wojna, pokój i kultura (koncepcja wojny sprawiedliwej, słuszna obrona, antropologia pacyfizmu, kultura obronna NATO).
4. Religia i stosunki międzynarodowe I. Papieska dyplomacja - Kościół jako organizacja międzynarodowa. (Organizacja dyplomacji watykańskiej, wpływ Kościoła na stosunki międzynarodowe, jakie interesy reprezentują religie w polityce międzynarodowej, problem państw wieloreligijnych).
5. Religia i stosunki międzynarodowe II. Wizja pokoju papieża Franciszka. (Cassarollizm i neo-cassarolizm, Kościół
6. Soft power i kultura (czym jest soft power, w jaki sposób mierzy się potencjał kulturowy państw? Nowe media i soft power, atrakcyjność jako kategoria polityczna).
7. Dyplomacja kulturalna (podstawowe narzędzia dyplomacji kulturalnej, narzędzia międzynarodowej polityki kulturalnej RP, walka o uznanie).
8. Polityka naukowa (uniwersytety jako instytucje międzynarodowe, dlaczego internacjonalizacja jest ważna, ale bywa pułapką rozwoju? Uczelnie jako marki państw, ambicje budowania instytucji wiedzy Nowego Świata).
9. Język i konflikt (spory o język jako problem międzynarodowy, polityka kulturowa jako językowa casus Francji, język jako marka państwa).
10. Polityka i multikulturowość (szanse i zagrożenia, problemy niekontrolowanej migracji, migracja i adaptacja do luki gospodarczej, nowe media jako źródło napięć międzykulturowych, przyszłość migracji).
11. Tożsamość Europy (co to znaczy, że Europa ma tożsamość, granice między wschodem i zachodem, kim są Europejczyczy, Transantlanticum - czy tylko oś bezpieczeństwa, kryzys Unii Europejskiej).
12. Turystyka i kultura (turystyka jako gałąź społeczna stosunków międzynarodowych, patologie turystyki, overtourism).
13. Kulturowe wyzwania sąsiedztwa (kategoria swój/obcy, czym jest dobrosąsiedztwo? Konflikt i pojednanie między sąsiadami, czy różnice kulturowe są istotne w stosunkach sąsiedzkich? Przykład Tri-Rena, stosunków PL-D, i PL-CZ).
14. Konsultacje materiału
15. Zaliczenie .
Informacja o tym, gdzie można zapoznać się z materiałami do zajęć
Liczba godzin przedmiotu
Metody prowadzenia zajęć umożliwiające osiągnięcie założonych EK
Rodzaj przedmiotu
Sylabus zajęć
Wymagania wstępne w zakresie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji
Koordynatorzy przedmiotu
Cele kształcenia przedmiotu cyklu
Kryteria oceniania
Zaliczenie przedmiotu: zaliczenie ustne, na podstawie rozmowy na temat jeden z wybranch przez studenta czterech zagadnień z zajęć.
Literatura
J. Dittmer, J. Sharp, „Geopolitics. An introductionary Reader”, Routledge, 2014.
Franciszek, "Fratelli tutti". 2022.
R. Zenderowski (red.), „Międzynarodowe stosunki kulturalne”, PWN 2010.
J. Czaputowicz, „Teorei stosunków międzynarodowych”, PWN 2007.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: