Europa w 2. połowie I tysiąclecia 19-EPT-23-MD-ArchU
Przedmiotem wykładu jest przedstawienie problematyki dotyczącej społeczności europejskich w średniowieczu, a zwłaszcza historycznych i archeologicznych świadectw ich kultury materialnej i niematerialnej, a także zaakcentowanie różnic rozwojowych w odniesieniu do odmiennych tradycji poszczególnych regionów kontynentu.
Kierunek studiów
Poziom przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Rok studiów (jeśli obowiązuje)
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2024/SZ: | W cyklu 2021/SZ: | W cyklu 2020/SZ: | W cyklu 2023/SZ: | W cyklu 2022/SZ: | W cyklu 2019/SZ: |
Efekty kształcenia
Student:
1) uzyskuje podstawową wiedzę na temat procesów historycznych i kulturowych w średniowiecznej Europie. Omówione zostaną takie zagadnienia, jak kształtowanie się społeczeństw feudalnych i ich podstaw gospodarczych, formy osadnictwa wiejskiego (wraz z zamkami), odradzanie się (lub zakładanie) miast oraz ich infrastruktura, znaczenie i rodzaj dalekosiężnych kontaktów ludności, a także uchwytne archeologicznie elementy kultury świeckiej i duchowej poszczególnych części Europy.
Student:
2) rozumie związki społeczno-kulturowe średniowiecznej Europy, przyczyny i skutki ich wzajemnych oddziaływań, a także znaczenie badań interdyscyplinarnych (zwłaszcza z zakresu archeologii, historii i historii sztuki) dla badań nad średniowieczem.
Student:
3) posiada umiejętność rozpoznawania średniowiecznych form osadnictwa poszczególnych regionów Europy oraz elementów kultury materialnej charakterystycznej dla zamieszkującej ją ludności; wykorzystywania efektów badań pokrewnych dyscyplin w warsztacie naukowym archeologa-mediewisty; prawidłowego posługiwania się fachowymi pojęciami i terminami z tego zakresu; interpretacji pozyskanych źródeł w szerszym kontekście kulturowym.
Kryteria oceniania
Egzamin.
Literatura
J. Le Goff, Kultura średniowiecznej Europy, Warszawa 1970;
L. Kajzer, Zamki i społeczeństwo, Łódź 1993;
J.W. Kowalski, Świat mnichów i zakonów, Warszawa 1978;
J. Piekalski, Wczesne domy mieszczan w Europie Środkowej. Geneza – funkcja – forma, Wrocław 2004;
J. Strzelczyk, Szkice średniowieczne, Poznań 1987;
Zamek i dwór w średniowieczu od XI do XV wieku, Poznań 2001.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: