Archeologia historyczna 19-ARHI-23-ArchU
Celem zajęć jest zapoznanie z aktualnym stanem badań nad zagadnieniami poruszanymi w tzw. archeologii historycznej skupiając się przede wszystkim na ziemiach polskich. Poruszane będą takie zagadnienia, jak: budownictwo grodowe, budownictwo obronne (zamki i siedziby na kopcach), osadnictwo wiejskie i rozwój ośrodków miejskich, budownictwo sakralne (katedry, kościoły parafialne i klasztory), mennictwo, uzbrojenie, a także inne elementy kultury materialnej.
Cele kształcenia
Kierunek studiów
Poziom przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Rok studiów (jeśli obowiązuje)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student: uzyskuje wiedzę dotyczącą przekształceń zachodzących w osadnictwie „historycznym” na ziemiach polskich poprzez pryzmat historii architektury, budownictwa obronnego i kultury materialnej;
rozumie znaczenie badań w ramach archeologii historycznej i jej roli we współczesnej rzeczywistości, w odniesieniu do badań interdyscyplinarnych (zwłaszcza z zakresu archeologii, historii i historii sztuki) i badań nad kulturą materialną i symboliczną średniowiecza;
posiada umiejętność rozpoznawania średniowiecznych struktur na omawianym terytorium; rekonstrukcji fragmentarycznie zachowanych elementów architektury monumentalnej; czytania ze zrozumieniem literatury przedmiotu; prawidłowego posługiwania się fachowymi pojęciami i terminami z tego zakresu; interpretacji pozyskanych źródeł w szerszym kontekście kulturowym.
Kryteria oceniania
Egzamin ustny.
Literatura
L. Kajzer, Wstęp do archeologii historycznej, Łódź 1996.
L. Kajzer, Zamki i dwory obronne w Polsce centralnej, Warszawa 2004.
S. Kołodziejski, Rezydencje obronne możnowładztwa na terenie województwa krakowskiego, Kraków 1994.
A. Nowakowski, Uzbrojenie średniowieczne w Polsce (na tle środkowoeuropejskim), Toruń 1991.
J. Piekalski, Od Kolonii do Krakowa. Przemiana topografii wczesnych miast, Wrocław 1999.
J. Piekalski, Wczesne domy mieszczan w Europie środkowej. Geneza-funkcja-forma, Wrocław 2004.
S. Suchodolski, Numizmatyka średniowieczna, Warszawa 2011.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: