Europejska tradycja literacka 16-ETL-11
W ramach ćwiczeń z przedmiotu "Europejska tradycja literacka" studenci zapoznają się z szeregiem utworów literatury europejskiej i dokonują pod kierunkiem osoby prowadzącej ich analizy i interpretacji. Teksty literackie dobrane są w taki sposób, by umożliwiały: a) zapoznanie studentów z elementami historii literatury europejskiej, b) pozwalały zilustrować prawidłowości rządzące tradycją literacką jako zjawiskiem z zakresu socjologii literatury, c) podjęcie dyskusji, także światopoglądowych, d) ich objętość pozwalała na zapoznanie się z nimi oraz rzeczowe omówienie w ramach jednostki zajęciowej.
Studenci podczas zajęć poznają także podstawową terminologię z zakresu analizy dzieła literackiego (poetyka i teoria literatury) potrzebną do prowadzenia dyskusji o czytanych utworach.
Zasadniczą część zajęć stanowią dyskusje o utworach literackich, co ma na celu kształcenie umiejętności dyskusji (także na tematy światopoglądowe), argumentacji, słuchania innych i odnoszenia się z szacunkiem do cudzych poglądów.
Cele kształcenia
Informacja o tym, gdzie można zapoznać się z materiałami do zajęć
Kierunek studiów
Kod ECTS
Liczba godzin przedmiotu
Metody prowadzenia zajęć umożliwiające osiągnięcie założonych EK
Moduł zajęć/przedmiotu prowadzony zdalnie (e-learning)
Nakład pracy studenta (punkty ECTS)
Poziom przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Rok studiów (jeśli obowiązuje)
Wymagania wstępne w zakresie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2021/SZ: | W cyklu 2019/SZ: | W cyklu 2024/SL: | W cyklu 2022/SZ: | W cyklu 2020/SZ: |
Efekty kształcenia
Po zakończeniu cyklu kształcenia student/ka potrafi wypowiedzieć się na temat analizowanych za zajęciach utworów literackich, rozumiejąc ich rolę w kształtowaniu topiki właściwej literaturze i kulturze europejskiej, wykazuje umiejętność i potrzebę prowadzenia dyskusji światopoglądowych w oparciu o lekturę utworu literackiego (lub jego fragmentu), posługuje się podstawową terminologią z zakresu poetyki i teorii dzieła literackiego odnośnie do interpretowanych na zajęciach utworów literackich, rozumie pojęcie tradycji literackiej i potrafi wskazać przykłady żywotności wybranych (omawianych na zajęciach) tematów, motywów czy ujęć oraz ich późniejsze realizacje.
Kryteria oceniania
Weryfikacji podlega znajomość tez i materiału z wykładów oraz ćwiczeń. Ocenie podlega umiejętność analizy utworu literackiego (także - znajomość podstawowych terminów potrzebnych do jej dokonania), umiejętność argumentowania i rzeczowego przedstawiania swoich tez, samodzielność sądów i kultura języka.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: