Prawo rzymskie 10-PRZ-pj-n
Wykład jest prowadzony jako przygotowanie do pogłębionych studiów z zakresu polskiego prawa cywilnego, porównawczego prawa cywilnego i europejskiego prawa prywatnego. Punktem ciężkości jest prawo majątkowe (spadki, rzeczowe, zobowiązania) oraz metoda znajdowania rozstrzygnięć przez prawników rzymskich. W zakresie koniecznym do zrozumienia tych zagadnień wykład obejmuje szkic historii źródeł, prawa osobowego, familijnego oraz procesu prywatnego. Wykłady z prawa majątkowego uwzględniają zarówno antyczne prawo rzymskie jak i podstawowe tendencje ewolucji - opartej na nim - średniowiecznej i nowożytnej nauki prawa (ius commune) aż po rozwiązania przyjęte w kodyfikacjach cywilnych. Dla lepszego wyjaśnienia "stylu" romanistycznej tradycji prawnej wykład zawiera także odniesienia do angielskiego common law.
Rodzaj przedmiotu
Rok studiów (jeśli obowiązuje)
Efekty kształcenia
Po zaliczeniu przedmiotu student powinien wykazać się znajomością sensu praktycznego i konstrukcji dogmatycznej omawianych instytucji rzymskiego prawa prywatnego oraz ich wpływu na rozwój prawa prywatnego w czasach nowożytnych. Powinien także posiadać podstawowe informacje na temat metody rozwijania prawa w antycznym Rzymie oraz wpływu tekstów rzymskich na budowanie nauki prawa w średniowiecznej i nowożytnej Europie. Wskazany zakres wiedzy o prawie rzymskim powinien ułatwić studentowi zrozumienie natury pojęć i instytucji współczesnego prawa prywatnego które wyrastają z tradycji prawa rzymskiego. Student zdobywa także umiejętność korzystania z tej tradycji prawnej jako kryterium porównywania różnych systemów prawa prywatnego oraz samodzielnej oceny ewolucji prawa prywatnego, w szczególności współczesnych procesów dekodyfikacji i rozwoju europejskiego prawa prywatnego.
Kryteria oceniania
I. zaliczenie następuje na podstawie egzaminu w formie pisemnej składającego się z pięciu pytań:
- czterech pytań opisowych z zagadnień omawianych na wykładzie;
- kazusu stanowiącego jeden z tekstów zawartych w zbiorze: W. Dajczak, T. Giaro, F. Longchamps de Berier, Trener Akademicki. Prawo rzymskie, Warszawa - Bielsko - Biała 2010 (lub późniejszy) w rozdziałach: spadki, posiadanie i prawa rzeczowe, zobowiązania. Poprawne rozwiązanie kazusu polega na: wyraźnym wskazaniu problemu lub problemów prawnych występujących w kazusie; podaniu swoimi słowami przyjętych w kasusie rozwiązań (rationes decidendi) tych problemów; krótkim komentarzu do tych rozwiązań opartym na znajomości przedmiotu według wymagań egzaminacyjnych.
II. uzyskanie oceny bardzo dobrej z ćwiczeń zwalnia na egzaminie z pytania dotyczącego kazusu i daje uprawnienie do zdawania egzaminu w formie ustnej;
III. uzyskanie oceny dobrej plus lub bardzo dobrej z ćwiczeń zwalania na egzamianie z pytania dotyczącego kazusu.
Literatura
Literatura podstawowa:
- W. Dajczak, T. Giaro, F. Longchamps de Berier, Prawo Rzymskie. U podstaw prawa prywatnego, Warszawa 2009 (i późniejsze)
Literatura uzupełniająca:
Podręczniki:
- K. Kolańczyk, Prawo rzymskie, Warszawa 1997
- W. Rozwadowski, Prawo rzymskie. Zarys wykładu wraz z wyborem źródeł, Poznań 1992
- H. Honsell, Roemisches Recht, Berlin 2006
- Kaser M, Knuetel R., Roemisches Privatrecht. Ein Studienbuch, Muenchen 2008
- R. Zimmermann, The Law of Obligations. Roman Foundations of the Civilian Tradition, Oxford 1996
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: