Publiczne prawo konkurencji 10-PPK-a2-n
Celem przedmiotu jest przedstawienie zasad, na jakich realizowana jest ochrona konkurencji w trybie administracyjnym. Wykład wyjaśnia reguły konkurencji oraz przedstawia zadania i kompetencje organów administracji publicznej powołanych do ochrony konkurencji rynkowej, tak na szczeblu krajowym jak i wspólnotowym. Obok kwestii materialno prawnych przedmiot obejmuje także zagadnienia proceduralne i ustrojowe. Szczególny nacisk położony jest na wyjaśnienie specyficznych pojęć, charakterystycznych dla tej dziedziny prawa (m. in. rynek relewantny, pozycja dominująca na rynku) oraz na ilustrowanie omawianych zagadnień przykładami orzeczeń administracyjnych oraz sądowych, jakie zapadły w konkretnych sprawach rozpatrywanych przed organami krajowymi i wspólnotowymi.
Wiedza przekazywana w ramach przedmiotu ma niebagatelne znaczenie dla porzyszłych administratywistów, zatrudnianych zarówno w strukturach przedsiębiorstw, jak również w organach administracji publicznej odpowiedzialnych za gospodarowanie usług w ogólnym interesie gospodarczym (usług użyteczności publicznej), które podlegają regułom konkurencji.
Literatura
1. I. Nestoruk: Prawo konkurencji (teksty, kazusy, tablice), Warszawa 2008
2. M. Bernatt, A. Jurkowska, T. Skoczny: Ochrona konkurencji i konsumentów, Warszawa 2007
3. K. Strzyczkowski, Prawo gospodarcze publiczne, wydanie IV, Warsawa 2008 (rozdział IX i X)
4. K. Kohutek, M. Sieradzka: Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów. Komentarz, Warszawa 2008
5. B. Pęczalska, Ochrona konkurencji, Warszawa 2007
6. E. Modzelewska-Wąchal: Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów. Komentarz, Warszawa 2002
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: