Organizacja i kierownictwo 10-OK-a1-s
Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z teoretycznymi i praktycznymi problemami związanymi z racjonalną organizacją całości zorganizowanych oraz z podstawową wiedzą w zakresie sprawnego kierowania zespołem ludzkim.
Założenia:
a) w zakresie wiedzy: zapoznanie studentów z przedmiotem i zakresem badań dotyczących organizacji i kierownictwa, genezą i rozwojem myśli teoretycznej/badawczej polskiej i obcej; cechami wyróżniającymi współczesne organizacje i kierowanie nimi.
b) w zakresie postaw: realizując treści programowe z zakresu organizacji i zarządzania (kierownictwa) podkreślić należy wpływ i znaczenie wiedzy w tej dziedzinie na sprawność organizacyjną podejmowanych działań
c) w zakresie umiejętności: nabycie zdolności rozumienia i doceniania roli wiedzy z zakresu organizacji i zarządzania (kierownictwa) w praktyce funkcjonowania administracji publicznej; stosowania podstawowych metod i technik zarządzania organizacjami; opanowanie umiejętności organizacyjnego myślenia przy tworzeniu, przekształcaniu prakseologicznie pojmowanych instytucji i umiejętności wiązania zdobytej wiedzy z instytucjami zarządzanymi w sektorze administracji publicznej i prywatenej.
Literatura
A. Chrisidu-Budnik, J. Korczak, A. Pakuła, J. Supernat, Nauka organizacji i zarządzania 2005; J. Supernat, Zarządzanie, Wrocław 2005; J. Lewandowski, Podstawy zarządzania, Kutno 2003; M. Gołębiowski, Podstawy organizacji i zarządzania, Szczecin 2002; Z. Jasiński, Zarządzanie pracą. Organizowanie, planowanie, motywowanie, kontrola, Warszawa 1999; A. K. Koźmiński, W. Piotrowski, Zarządzanie. Teoria i praktyka, Warszawa 1998; W. Kieżun, Sprawne zarządzanie organizacją, Warszawa 1997; J. Bloch. Z. Leoński, E. Talejko, Wstęp do teorii organizacji i kierownictwa, Poznań 1976; T. Kotarbiński, Traktat o dobrej robocie, Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk 1973.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: