Zajęcia specjalizacyjne (traduktologia) 3 09-ZST3-24
Studenci powinni wykorzystać swoją wiedzę teoretyczną do analizy utworów literackich, zarówno pod kątem językowym, jak i pod katem zawartej w nich problematyki kulturowo-tożsamościowej. W tym celu, analizie literackiej i traduktologicznej poddane zostaną sztandarowe dzieła mniejszości frankofońskich w Kanadzie. Zarówno w tej części, jak i w części traduktologicznej, moim celem jest przedstawienie studentom sposobów, w jakie literatura porusza kwestie tożsamościowe odnoszące się do mniejszości etnicznych i kulturowych, tzw. « małych kultur ». Kolejnym celem będzie poruszenie problemu przekładu tak zdefiniowanej literatury oraz znalezienie środków językowych, stylistycznych i kulturowych niezbędnych do przełożenia literatury mniejszości frankofońskich na język polski.
Ostatnim celem będzie analiza relacji między produkcją kultury, jej odbiorem, światem życia i procesem konstruowania indywidualnych i zbiorowych tożsamości. Studenci, tłumacząc wybrane fragmenty dzieł Kanady frankofońskiej, będą mieli możliwość wykorzystania zdobytej wcześniej wiedzy kulturowo-językowej i przeniesienia na grunt języka polskiego poruszanych wyżej kwestii.
Literatura
C. Bouchard 2002, La langue et le nombril : une histoire sociolinguistique du Québec, Fides
R. Boudreau (réd.) 2006, Mélanges Marguerite Maillet, Éd. d'Acadie.
G. Chevalier, P, Cormier (réd.) 2006, Les variétés de français en Amérique du Nord. Évolution, innovation et description, La Revue de l'Université de Moncton
R. Pichette 2003, L'Académie française et l'Acadie, Moncton, Centre d'études acadiennes
C. Leclerc 2007, Langues et traduction en équilibre : de « Moncton mantra » à « Moncton Mantra », Éd. d'Acadie
R. Plantier 1996, Le corps du déduit. Neufs études sur la poésie acadienne 1989-1990, Éd. d'Acadie
Revue littéraire de l'Université de Moncton 2007/2008.
DEMORGON J. 2003. L'histoire interculturelle des sociétés, Paris, Anthropos.
GIGUÈRE, A. 2006, "Le Canada fout le camp", in: L'Actualité (février 2006).
PARÉ, F. 1994, Théories de la fragilité, Ottawa, LeNordir.
PARÉ, F. 2001, Les littératures de l'exiguïté, Ottawa, LeNordir.
PARÉ, F. 2003, La distance habitée, Ottawa, LeNordir.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: