Język Półwyspu Iberyjskiego - portugalski 09-PORTHISP-13
Po zakończeniu zajęć student potrafi posługiwać się językiem portugalskim na poziomie średnio zaawansowanym wyższym. Porusza się dobrze w podstawowych i bardziej zaawansowanych zagadnieniach gramatycznych, w tym Conjuntivo, Infinitivo Pessoal, Pronomes com Verbos. Poza znajomością strukturalną i funkcjonalną języka, studenci zaznajamiają się z znamiennymi zjawiskami obecnymi w kulturze krajów luzofońskich (np. fado, zróżnicowanie wariantów j. portugalskiego, zagadnienia z życia codziennego Portugalczyków, ważne postaci z kręgu krajów portugalskojęzycznych). Studenci zaznajamiają się też w ważnymi tekstami literackimi w języku portugalskim.
Po zakończeniu zajęć student ma być przygotowany do przejścia na wyższy poziom komunikacyjny w operowaniu językiem portugalskim w zakresie wszystkich kompetencji. Ma być też przygotowany do rozumienia tekstów z różnych dziedzin w tym literackich. Ma posiadać wiedzę na temat ważnych wybranych zagadnień z zakresu kultury, historii i literatury krajów luzofońskich.
Literatura
Olga Mata Coimbra, Isabel Coimbra,Gramática activa 2, Lisboa-Coimbra-Porto, Lidel, 2000
Leonel Melo Rosa, Vamos lá continuar!, Lisboa-Porto-Coimbra, Lidel,
Carla Viana Coscarelli: Livro de Receitas do professor de Português, Autêntica, Belo Horizonte, 2003,
Dicionário da Língua Portuguesa, Porto Editora, Porto
Dicionário de Sinónimos, Porto Editora, Porto
Celso Cunha, Lindley Cintra, Nova Gramática do Português Contemporâneo, Edições João Sá da Costa, Lisboa, 1987
Wybrane utwory literackie ( portugalskie, brazylijskie, krajów afrykańskich: np. Aquilino Ribeiro, Miguel Torga, Fernando Pessoa, Mia Couto etc)
Wybrane utwory muzyczno-poetyckie (portugalskie, brazylijskie, afrykańskie)
Inne źródła: Internet, nagrania radiowe i telewizyjne, wycinki prasowe, filmy fabularne i dokumentalne etc.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: