Praktyczna nauka języka japońskiego 09-PNJJU-44
Przykładowe treści:
Gramatyka i słownictwo języka japońskiego
Analiza i tłumaczenie tekstów języka japońskiego oraz tłumaczenie
tekstów języka polskiego na japoński
Dyskusja tematyczna w języku japońskim
Język japoński jako akademicki
Cele kształcenia
Metody prowadzenia zajęć umożliwiające osiągnięcie założonych EK
Moduł zajęć/przedmiotu prowadzony zdalnie (e-learning)
Nakład pracy studenta (punkty ECTS)
Poziom przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Rok studiów (jeśli obowiązuje)
Wymagania wstępne w zakresie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji
Efekty kształcenia
Posiada kompetencje językowe (czytanie, słuchanie, wiedza gramatyczna) odpowiadające poziomowi certyfikatu JLTP N1
Zna zaawansowane i specjalistyczne słownictwo języka japońskiego.
Opierając się na wiedzy przyswojonej w czasie nauki na tym semestrze, potrafi formułować oceny w sposób bardziej obiektywny i społeczny.
Rozumie japońskie wyrażenia idiomatyczne oraz potoczne.
Rozpoznaje językowo oraz pozajęzykowo podstawowe elementy kultury japońskiej niezbędne do funkcjonowania w japońskiej rzeczywistości
Formułuje wypowiedzi ustne umożliwiające komunikację w języku japońskim na poziomie zaawansowanym, zachowując poprawność językową (gramatyczną, leksykalną, fonetyczną)
Zna aktualną sytuację gospodarczą i polityczną Japonii i jej sąsiadów.
Identyfikuje aktualne problemy polityczne w regionie Azji i Pacyfiku.
Potrafi prowadzić dyskusje i przedstawiać argumentację w języku japońskim na temat aktualnych problemów politycznych Japonii.
Potrafi poprawnie tłumaczyć z języka polskiego na japoński i z japońskiego na polski w zakresie leksyki wybranych tematów.
Potrafi czytać specjalistyczne teksty w języku japońskim wykorzystując zawartą w nich wiedzę do własnej pracy badawczej (pracy magisterskiej).
Dba o kulturę języka
Kryteria oceniania
Egzamin pisemny
Egzamin ustny
Test
Kryteria oceniania wg skali stosowanej w UAM:
bardzo dobry (bdb; 5,0): doskonała umiejętność analizy tekstu w języku japońskim, poprawne identyfikowanie błędnych wypowiedzi i ich korekta, efektywne rozwiązywanie problemów językowych.
dobry plus (+db; 4,5): bardzo dobra umiejętność analizy tekstu w języku japońskim, poprawne identyfikowanie błędnych wypowiedzi i ich korekta, efektywne rozwiązywanie problemów językowych.
dobry (db; 4,0): dobra umiejętność analizy tekstu w języku japońskim, poprawne identyfikowanie błędnych wypowiedzi i ich korekta, efektywne rozwiązywanie problemów językowych.
dostateczny plus (+dst; 3,5): zadowalająca umiejętność analizy tekstu w języku japońskim, poprawne identyfikowanie błędnych wypowiedzi i ich korekta, zadowalające rozwiązywanie problemów językowych.
dostateczny (dst; 3,0): zadowalająca umiejętność analizy tekstu w języku japońskim, ale z licznymi błędami, zadowalające identyfikowanie błędnych wypowiedzi i ich korekta, zadowalające rozwiązywanie problemów językowych.
niedostateczny (ndst; 2,0): niezadowalająca umiejętność analizy tekstu w języku japońskim, niepoprawne identyfikowanie błędnych wypowiedzi i ich korekta, efektywne rozwiązywanie problemów językowych.
Literatura
Materiały dydaktyczne opracowane przez wykładowców.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: