Praktyczna nauka języka francuskiego. Warsztaty kultury frankofońskiej 09-PNJFmgrKFRA-12
Tematy omawiane na zajęciach są okazją dla studentów do doskonalenia się w pisaniu i mówieniu po francusku. Pobocznym celem zajęć jest rozwijanie kompetencji w zakresie wyrażeń idiomatycznych j. francuskiego.
W pierwszej cześci kursu postaramy się, na podstawie refleksji samych studentów, a także tekstów, artykułów i dokumentów audio-wizualnych odpowiedziec na pytanie czym jest frankofonia i czym jest kultura. Po tym etapie studenci napiszą wypracowanie.
Następna część kursu to czetery główne zagadnienia: literatura, kino, komiks, muzyka. Studenci zostaną poproszeni o (1) przeczytanie, wysłuchanie lub obejrzenie dokumentów stanowiących korpus do zajęć, a następnie (2) o przygotowanie dyskursu krytycznego w związku z poruszoną tematyką – ustnie (debata i indywidualna prezentacja) i pisemnie (wypracowanie).
W miarę mozliwości tematyka zajęć wiąże się z wydarzeniami kultury frankofońskiej, które odbywają się w Poznaniu (konferencje, film lub sztuka teatralna po francusku itp.). Program zajęc może być zatem nieco modyfikowany w ciągu danego semestru.
Cele kształcenia
Kierunek studiów
Poziom przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Rok studiów (jeśli obowiązuje)
Efekty kształcenia
Doskonalenie wypowiedzi ustnej i pisemnej na tematy kulturowe, społeczne.
Kryteria oceniania
Dwa wypracowania i prezentacja ustna są oceniane na 20 pkt. maksimum. Ocena końcowa jest wyliczana proporcjonalnie na 100 pkt (100%). Aby uzyskać zaliczenie, student musi otrzymać minimum 60 %.
Prace pisemne i referaty ustne są oceniane pod względem formy (poprawność językowa i stylistyczna) oraz pod względem zawartości merytorycznej (zasadnośc tematyki, osobiste refleksje). Plagiat absolutnie zabroniony. Student może zostać poproszony również o wykonanie innych typów ćwiczeń.
Literatura
Korpus do zajęć:
Qu’est-ce que la francophonie?: fragmenty artykułów i dokumenty video
Qu’est-ce que la culture ? : Marc Angenot, « Qu’est-ce que la paralittérature ? » w : Etudes littéraires, vol. 7, n°1, 1974, p. 9-22 (fragmenty)
Literatura: La littérature en péril (Todorov, 2007), La salle de bain (Toussaint, 1985), Hôpital Silence (Malinconi, 1985)
Komiks: Tintin au Congo (Hergé, 1931), Thorgal. Géant (Rosinski - Van Hamme, 1996)
Kino: fragmenty La discrète (Vincent, 1990), L’amour à vingt ans (Truffaud, 1962)
Muzyka: Les colocs, Stella
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: