Praktyczna nauka języka francuskiego. Gramatyka 09-PNJFgr-34
Opis treści kształcenia:
Analiza relacji czasowych, przyczynowo-skutkowe i celowych w wypowiedziach i w krótkich tekstach, na poziomie biegłości językowej B1+.
Słuchanie dłuższych wypowiedzi traktujących o aktualnych problemach społeczno-kulturowych Francji i krajów frankofońskich na poziomie biegłości językowej B1+.
Konstruowanie przejrzystych i rozbudowanych wypowiedzi ustnych, na poziomie biegłości językowej B1+ na tematy dotyczące aktualnych problemów społeczno-kulturowych Francji, krajów frankofońskich i Unii Europejskiej .
Dyskusje na temat aktualnych problemów społeczno-kulturowych Francji, krajów frankofońskich i Unii Europejskiej, na poziomie biegłości językowej B1+.
Analiza i rozumienie tekstów pisanych traktujących o aktualnych problemach społeczno-kulturowych Francji krajów Frankofońskich i Unii Europejskiej na poziomie B1+.
Redagowanie przejrzystych i rozbudowanych wypowiedzi pisemnych o charakterze argumentacyjnym (poziom biegłości B1+) na temat aktualnych problemów społeczno-kulturowych Francji krajów Frankofońskich i Unii Europejskiej.
Stosowanie indywidualnych środków wyrazu, żeby wypowiedzieć się na temat aktualnych problemów społeczno-kulturowych Francji, krajów Frankofońskich i Unii Europejskiej.
Analiza i streszczanie tekstów traktujących o zagadnieniach gospodarczych i ekonomicznych, na poziomie złożoności B1+.
Cele kształcenia
Kierunek studiów
Poziom przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Rok studiów (jeśli obowiązuje)
Efekty kształcenia
Po zakończeniu całego modułu i potwierdzeniu osiągnięcia efektów kształcenia student potrafi:
1/ określa/stosuje relacje czasowe, przyczynowo-skutkowe i celowe w wypowiedzeniach i w tekstach na poziomie złożoności B1+;
2/ rozumie sens oraz wskazuje główne i drugorzędne wątki tematyczne dłuższych słuchanych wypowiedzi, wywodów argumentacyjnych, wywiadów, wiadomości i programów telewizyjnych na poziomie złożoności B1+, traktujących o aktualnych problemach społeczno-kulturowych Francji, krajów frankofońskich i krajów Unii Euopejskiej;
3/ konstruuje przejrzyste i rozbudowane wypowiedzi ustne (na poziomie złożoności B1+) na tematy dotyczące aktualnych problemów społeczno-kulturowych Francji, krajów frankofońskich i Unii Europejskiej;
4/ dość płynnie i stosując w miarę zróżnicowane struktury gramatyczne (poziom biegłości językowej B1+) wyraża swój punkt widzenia i zabiera głos w dyskusji na temat aktualnych problemów społeczno-kulturowych Francji, krajów frankofońskich i Unii Europejskiej;
5/ prowadzi dość swobodne rozmowy, na poziomie biegłości językowej B1+, na tematy aktualnych problemów społeczno-kulturowych Francji, krajów frankofońskich i Unii Europejskiej;
6/ rozumie sens i wskazuje główne i drugorzędne wątki tematyczne tekstów pisanych (na poziomie złożoności B1+) traktujących o aktualnych problemach społeczno-kulturowych Francji krajów Frankofońskich i Unii Europejskiej;
7/ redaguje przejrzyste i rozbudowane wypowiedzi pisemne o charakterze argumentacyjnym (poziom biegłości B1+) na temat aktualnych problemów społeczno-kulturowych Francji krajów Frankofońskich i Unii Europejskiej;
8/ stosuje indywidualne formy ekspresji, żeby wypowiedzieć się na temat aktualnych problemów społeczno-kulturowych Francji, krajów Frankofońskich i Unii Europejskiej na poziomie biegłości językowej B1+;
9/ analizuje i streszcza teksty na poziomie złożoności B1+ traktujące o zagadnieniach gospodarczych i ekonomicznych.
Kryteria oceniania
Kryteria zaliczenia modułu PNJ – informacje dodatkowe
1. Przedmioty w module PNJ w semestrze zimowym kończą się zaliczeniem na ocenę, w semestrze letnim zaś zaliczeniem na ocenę i egzaminem, który obejmuje treści semestru letniego.
2. Przystąpić do egzaminu w sesji letniej ma prawo Student, który uzyskał pozytywną ocenę za moduł PNJ w semestrze zimowym i w semestrze letnim oraz Student, który uzyskał pozytywną ocenę za moduł PNJ w semestrze letnim, ale z konsekwencjami opisanymi w poniższych punktach.
3. Student, który nie uzyskał pozytywnej oceny za moduł PNJ w na koniec semestru zimowego ma obowiązek przystąpić do zaliczenia poprawkowego przedmiotów, z których uzyskał ocenę negatywną do 15 kwietnia. Do tego czasu Student może warunkowo uczęszczać na zajęcia PNJ.
4. Jeśli w w/w terminie Student nie zaliczy przedmiotów PNJ, z których uzyskał ocenę negatywną w semestrze zimowym, wówczas by zyskać prawo do przystąpienia do zaliczenia tych przedmiotów we wrześniu, musi zaliczyć moduł PNJ w semestrze letnim:
a) Student, który nie zaliczy modułu PNJ w semestrze letnim, moduł PNJ z semestru zimowego powtarza w kolejnym roku akademickim, zaś przedmioty z modułu PNJ z semestru letniego zalicza w sesji poprawkowej we wrześniu i jeśli uzyska zaliczenie przystępuje do egzaminu PNJ w sesji poprawkowej.
b) Student, który zaliczy moduł PNJ w semestrze letnim przystępuje do egzaminu PNJ w sesji letniej, a przedmioty PNJ z modułu z sesji zimowej zalicza w sesji poprawkowej we wrześniu.
Uwaga – podpis na liście obecności podczas pierwszych zajęć jest równoznaczny z zapoznaniem się z powyższymi uregulowaniami.
Literatura
Yvonne Delatour, Nouvelle Grammaire du Français : Cours de Civilisation Française de la Sorbonne, 2004
Dominique Jennepin, Françoise Lesage-Langot, Les 500 exercices de Grammaire B2 avec corrigés, 2007
Dominique Jennepin, Françoise Lesage-Langot, Les 500 exercices de Grammaire B1 avec corrigés, 2005
Michèle Boularès, Jean-Louis Frérot, Grammaire progressive du français avec 400 exercices - niveau avancé, 2005
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: