Praktyczna nauka języka francuskiego - francuski zawodowy 09-PNJFfz-5LF-56
Po wprowadzeniu w zagadnienie syntezy dokumentów zagłębiamy się w tematykę pracy zawodowej – pracujemy nad tekstami pochodzącymi z prasy francuskiego obszaru językowego. Wszystkie ćwiczenia mają na celu rozwijanie czterech kompetencji: rozumienia tekstu pisanego, wypowiedzi pisemnej (tu przede wszystkim synteza dokumentów), rozumienia ze słuchu oraz wypowiedzi ustnej, ponadto poznanie słownictwa związanego z rynkiem pracy.
Kurs opiera się na artykułach związanych z rynkiem pracy. Kilka przykładów poruszanych tematów : handel w niedzielę, absolwent studiów uniwersyteckich na rynku pracy, feminizacja nazw zawodów, targetowanie (reklama ukierunkowana na konkretnego odbiorcę w związku z jego profilem aktywności np. w sieci), wielojęzyczność w firmie, wielokulturowość w szkole, « dress code » w środowisku szkolnym i zawodowym, system lokalnej wymiany usług, mikrokredyt, poszukiwanie pracy i pracowników za pośrednictwem portali społecznościowych.
Ponadto studenci mogą zaproponować własne interesujące ich tematy.
Cele kształcenia
Kierunek studiów
Poziom przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Rok studiów (jeśli obowiązuje)
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2024/SZ: | W cyklu 2018/SZ: | W cyklu 2019/SZ: | W cyklu 2023/SZ: | W cyklu 2021/SZ: | W cyklu 2022/SZ: | W cyklu 2020/SZ: |
Efekty kształcenia
Po ukończeniu kursu student:
- rozumie podstawowe pojęcia z dziedziny zawodowej znajdujące się w czytanych tekstach;
- wyraża w formie pisemnej i ustnej swoją opinię na poruszane tematy;
- rozwija podane zagadnienia pod postacią syntezy dokumentów (rozwija takie umiejętności jak czytanie ze zrozumieniem, przeformułowanie, skonfrontowanie argumentów i podsumowanie-synteza);
- przyswaja słownictwo związane z tematyką zawodową, pojawiające się w studiowanych tekstach;
- potrafi przeanalizować dostępne dokumenty według nakreślonych przez prowadzącego kryteriów (np. typy tekstów, tematyka).
Kryteria oceniania
Ocena pracy studenta następuje w zależności od typu zadania zaproponowanego przez prowadzącego, w szczególności: regularne sprawdziany ze słówek (testy słownictwa), redakcja syntezy dokumentów – praca domowa + korekta, redakcja syntezy na zajęciach. Do zaliczenia semestru student musi uzyskać minimum 60% punktów.
Praktyki zawodowe
Brak.
Literatura
Różne strony internetowe, dzienniki i tygodniki związane z rynkiem pracy (Le Monde, Le Figaro, Le Point, Le Soir, La Libre, Le Devoir, La Presse itp.)
Do niektórych tematów: Jean-Luc Penformis, Affaires.com, CLE International, Paris, 2003.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: