Historia literatury włoskiej 09-LITWŁ-24
Po zakończeniu zajęć student potrafi przeprowadzić analizę utworu literackiego, posługując się właściwą terminologią z zakresu teorii literatury i poetyki historycznej. Umie korzystać z zasobów elektronicznych, słowników i innych narzędzi pomocnych w wyszukaniu i zrozumieniu dawnych tekstów włoskich. Wie też jak szukać opracowań pogłębiających znajomość przedmiotu. Dzięki obowiązkowi pisemnego opracowania wybranego zagadnienia zwiazanego z programem zajęć, student doskonali umiejętność redagowania rozpraw akademickich (stawianie tez, konstruowanie wywodu, formułowanie wniosków, sporządzanie przypisów i bibliografii).
Ponadto, po ukończeniu kursu student posiada wiedzę na temat prądów i zjawisk charakterystycznych dla literatury włoskiej omawianego okresu, zna kontekst historycznokulturowy i najważniejsze kierunki filozoficzne oddziałujące na literaturę i potrafi wykorzystywać tę wiedzę przy interpretowaniu utworów. Zna dzieła czołowych przedstawicieli literatury włoskiej, tworzących w okresie od XIII do pierwszej połowy XVI wieku. Dobrze zna sylwetki trzech najwybitniejszych autorów z tego okresu, Dantego, Petrarki, Boccaccia, i ma podstawową wiedzę na temat wpływu ich twórczości na kulturę europejską.
Literatura
Balbis V., Cicchetti B., Dellepiane R., Storia e testi della letteratura italiana, Milano, Signorelli, 1991.
Ceserani R., De Federicis L., Il materiale e l'immaginario, Torino, Loescher, 1994.
Curtius E.R., Literatura europejska i łacińskie średniowiecze, Kraków, Universitas, 1997.
Ferroni G., Storia della letteratura italiana, Milano, Einaudi, 1995.
Garin E., L'umanesimo italiano, Bari, Laterza, 1993.
Głowiński M., Kostkiewiczowa T., Okopień-Sławińska A., Sławiński J., Słownik terminów literackich, Wrocław, Ossolineum, 2008.
Kralowa H., Salwa P., Ugniewska J., Żaboklicki K., Historia literatury włoskiej, Warszawa, Semper, 1997.
Le Goff J. (red.), Człowiek średniowiecza, Warszawa - Gdańsk, Volumen - Marabut, 1996.
Miszalska J., Surma-Gawłowska M., Historia teatru i dramatu włoskiego, Kraków, Universitas, 2008.
Morawski K., Dante Alighieri, Warszawa, PAX, 1961.
Parandowski J., Petrarka, Warszawa, Czytelnik, 1975.
Żaboklicki K., Giovanni Boccaccio, Warszawa, Wiedza Powszechna, 1980.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: