Historia literatury francuskiej 09-LITFR-26
Wykład: kurs przedstawia rozwój literatury francuskiej od jej korzeni w języku łacińskim i starofrancuskim do czasów renesansu. W pierwszym semestrze omawiane jest kształtowanie się literatury w języku narodowym, powstawanie i ewolucja poszczególnych gatunków literackich: literatura religijna, dydaktyczna, chansons de geste, powieść, krótkie utwory narracyjne, literatura alegoryczna i satyryczna, poezja i teatr. Najważniejsze utwory literatury średniowiecznej omawiane są w kontekście zjawisk społecznych i kulturalnych epoki. Drugi semestr poświęcony jest literaturze renesansowej. Na tle przemian kulturalnych, społecznych i religijnych zachodzących w XVI wieku, zostają omówieni najważniejsi autorzy i ich dzieła: Rabelais i ewolucja powieści, Małgorzata z Nawarry i rozwój nowelistyki, Clément Marot, poeci Plejady, poeci liońscy, Montaigne, autorzy dramatyczni. Ćwiczenia: Praktyczna analiza tekstów literackich obejmuje najważniejsze utwory literatury średniowiecznej i renesansowej. Z zakresu średniowiecza omawiane są: Pieśń o Rolandzie, Powieść o Tristanie i Izoldzie, Percewal Chrétiena de Troyes, Wielki Testament Franciszka Villona, Farsa o Mistrzu Pathelinie, wybór poezji trubadurów, wybrane Lais Marie de France, fragmenty Powieści o Róży i Powieści o lisie. Z zakresu renesansu omawiane zostają: Gargantua i Pantagruel Franciszka Rabelais?ego, wybrane nowele Heptameronu Małgorzaty z Nawarry, wybrane poezje Clémenta Marota, Joachima du Bellay, Pierre?a de Ronsard, wybrane fragmenty Prób Michela de Montaigne. Ćwiczenia mają na celu zapoznanie studentów z najważniejszymi utworami literatury średniowiecznej i renesansowej i ukazanie ich specyfiki.
Literatura
Zink, M. 1992. Littérature française du Moyen Age. Paris:PUF Brunel, P. 1984. Histoire de la littérature française. tome 1. Paris: Bordas Berthelot
E. Auerbach, Mimesis. Rzeczywistość przedstawiona w literaturze Zachodu, Warszawa, PIW, 1968 (nowe wydanie: Warszawa, Prószyński i S-ka, 2004).
P.-Y. Badel, Introduction a la vie littéraire du Moyen Age, Paris, Bordas, 1969.
J. Delumeau, La Civilisation de la Renaissance, Paris, Arthaud, 1967.
J. Le Goff, La Civilisation de l? Occident médiéval, Paris, Arthaud, 1965.
F. Lestringant, J. Rieu, A. Terrete, Littérature française du XVIe siecle, Paris, PUF, 2000.
D. Ménager, Introduction a la vie littéraire du XVIe siecle, Paris, Bordas, 1973.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: