P5 Język specjalistyczny: prawo/administracja 09-JSpa-DL11
Gatunki tekstów w prawie/administracji; Terminologia z zakresu prawa/administracji; Analiza tekstów specjalistycznych z zakresu prawa/administracji; Tłumaczenie tekstów o tematyce prawnej/administracyjnej.
Cele kształcenia
Poziom przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Rok studiów (jeśli obowiązuje)
Efekty kształcenia
Student orientuje się w terminologii z zakresu języka specjalistycznego; umiejętnie stosuje terminologię w celach analitycznych na zajęciach oraz w kontaktach z ekspertami z danej dziedziny; posiada uporządkowaną wiedzę szczegółową w zakresie języka specjalistycznego; na podstawie zdobytej wiedzy rozpoznaje i ocenia zjawiska w danym zakresie, przy czym wskazuje na zróżnicowaną naturę języka; zna podstawowe metody badawcze i interpretacyjne mające zastosowanie do tekstów użytkowych z danego zakresu; potrafi samodzielnie, analitycznie interpretować teksty użytkowe z danego zakresu; ma świadomość konieczności ciągłej aktualizacji posiadanej wiedzy i umiejętności w kontekście wykonywanego zawodu.
Kryteria oceniania
Aktywne uczestnictwo w zajęciach; Analiza oraz tłumaczenie tekstów specjalistycznych; Ocena tłumaczenia, wskazanie błędów merytorycznych, językowych; Ocenianie podczas dyskusji oraz ocena pracy studenta; Zaliczenie pisemne.
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
(1) Arntz, Reiner/Picht, Heribert/Mayer, Felix (2004): Einführung in die Terminologiearbeit. Hildesheim/Zürich/New York: Georg Olms Verlag; (2) Fluck, Hans-Rüdiger (1996): Fachsprachen. Einführung und Bibliographie. Tübingen/Basel: A. Francke Verlag; (3) Roelcke, Thorsten (2005): Fachsprachen. Berlin: Erich Schmidt Verlag oraz (5) materiały źródłowe dobrane przez prowadzącego zajęcia
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: