Historia literatury litewskiej 09-HLL-34
Student: 1) uzyskuje podstawową wiedzę na temat: periodyzacji literatury litewskiej; folkloru; najstarszych zabytków piśmiennictwa; publicystyki i epiki w jęz. łacińskim i polskim oraz piśmiennictwa religijnego w jęz. litewskim okresu renesansu; poezji panegirycznej okresu baroku; rozwoju poezji w jęz. litewskim w oświeceniu; pierwszej i drugiej fali odrodzenia narodowego w XIX w.; spóźnionego romantyzmu i realizmu na przełomie XIX i XX w.; kierunków i nurtów oraz rozwoju prozy i dramatu w międzywojniu; literatury oficjalnej i drugiego obiegu w okresie dominacji radzieckiej; literatury emigracyjnej; oraz literatury najnowszej; 2) rozumie: procesy i mechanizmy rozwoju literatury; istotę związków między literaturą litewską a folklorem i innymi zjawiskami kulturowymi; różnicę między kształtującymi okresy tendencjami literackimi;
3) posiada umiejętność: komentowania zjawisk i tendencji literackich; analizowania i interpretowania dzieł literackich; konstruowania dłuższej wypowiedzi ustnej w formie indywidualnej prezentacji i/lub głosu w dyskusji; gromadzenia i wykorzystywania informacji naukowej; systematyzowania wiedzy szczegółowej; podsumowywania dyskusji, wyciągania wniosków; pracy w grupie.
Rodzaj przedmiotu
Literatura
M.Jackiewicz, Dzieje literatury litewskiej, t. 1, Warszawa 2003;
A.Kalėda, Dzieje literatury litewskiej, t. 2, Warszawa 2003;
A.Kalėda, Powojenna literatura litewska. Drogą strat i nadziei, Vilnius 1998.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: