Historia i kultura Półwyspu Iberyjskiego 09-HIKPI-22
Po ukończeniu kursu student/ka zna podstawowe fakty z historii Półwyspu Iberyjskiego i potrafi syntetycznie je przedstawić, jak również dokonać ich interpretacji w kontekście dynamiki historycznej Hiszpanii. Student/ka potrafi rozwijać tematy dotyczące historii Półwyspu Iberyjskiego, zarówno w języku polskim jak i hiszpańskim; potrafi posługiwać się terminami dotyczącymi historii Hiszpanii w obu tych językach. Student/ka jest również w stanie wymienić kluczowe fakty z historii Portugalii i powiązać je z wydarzeniami z historii Hiszpanii. Po ukończeniu kursu student/ka zna najważniejsze czynniki i racje historyczne oraz geograficzne Hiszpanii, potrafi również powiązać je z kontekstem kulturowym określonej epoki. Student/ka zna również najważniejsze nurty artystyczne Półwyspu Iberyjskiego oraz ich przedstawicieli, posiada umiejętność analizowania ich stosunków z dziełami tego regionu. Student/ka potrafi stosować terminologię dotyczącą sztuk pięknych i wykorzystać ją do omówienia głównych dzieł sztuki powstałych w Hiszpanii. Poza tym student/ka posiada umiejętność pracy w zespole, potrafi bronić tez zawartych w przygotowanej przez siebie pracy dotyczącej historii i kultury Półwyspu Iberyjskiego, badać samodzielnie proste zagadnienia oraz zajmować stanowisko względem metodologii historycznych i manipulujących perspektyw pojawiających się w pracach akademickich, popularyzatorskich, czy innych. W kwestiach dotyczących różnorodności kulturowej, student/ka posiada znajomość kultur i tradycji historycznie rozwijających się w Hiszpanii, potrafi je rozpatrywać w ich własnym kontekście, oraz dostrzega wartość pluralizmu kulturowego w zglobalizowanym świecie. Student/ka potrafi również dokonywać ustnej prezentacji w oparciu o najnowsze technologie (prezentacja multimedialna).
Literatura
Barral, Xavier (dir.) (1996). Historia del arte en Espana. Barcelona: Lunwerg.
Birmingham, David (2005). Historia de Portugal. Przeł. María Ángeles Martínez García. Madryt: Akal.
Caro Baroja, Julio (1995). Los pueblos de Espana. 2 t. Madryt: Istmo.
Kieniewicz, Jan (1983). Historia Półwyspu Iberyjskiego, I: Od czasów prehistorycznych do nowożytności. Warszawa: Uniwersytet Warszawski.
Luján, Nestor & Joan Perucho (2003). El libro de la cocina espanola: Gastronomía e historia. Pról. de M. Vázquez Montalbán. Barcelona: Tusquets.
Miłkowski, Tadeusz & Paweł Machcewicz (1998). Historia Hiszpanii. Wrocław: Zakład Narodowy imienia Ossolińskich.
Tunón de Lara, Manuel, Julio Valdeón Baruque & Antonio Domínguez Ortiz (2006). Historia Hiszpanii. Red. Piotr Sawicki. Przeł. Szymon Jędrusiak. Wyd. II. Kraków: Universitas.
Vicens Vives, Jaume (1990). Aproximación a la historia de Espana. Barcelona: Vicens-Vives.
Vilar, Pierre (1991). Historia Hiszpanii. Przeł. Irena i Ryszard Stemplowscy. Warszawa: PWN.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: