Dydaktyka języka francuskiego: kształcenie kompetencji językowych 09-DJFR-24
Omówienie specyfiki nauczania podsystemów językowych: gramatyki i słownictwa.
Omówienia zasad i kryteriów oceny.
Omówienie zasad tworzenia konspektu lekcji.
Omówienie sposóbów interakcji uczniów na lekcji języka obcego.
Cele kształcenia
Kierunek studiów
Poziom przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Rok studiów (jeśli obowiązuje)
Efekty kształcenia
Student zna:
1/ cele i treści nauczania przedmiotu,
2/ potrafi opisać formalną strukturę lekcji jako jednostki dydaktycznej,
3/ potrafi formułować cele lekcji oraz odpowiednio dobierać treści nauczania do nauczania do celów lekcji,
4/ potrafi zaproponować sekwencyjny przebieg pracy z podziałem na lekcje,
5/ potrafi dobrać pomoce dydaktyczne (słowniki, ćwiczenia, gramatyki) do potrzeb edukacyjnych wybranej grupy uczniów,
6/ dostosowuje cele i strategie pracy w klasie do specyfiki przedmiotu nauczania/uczenia się (rozwijanie kompetencji komunikacyjnej),
7/ potrafi organizować pracę uczniów w klasie w ramach lekcji; potrafi łączyć etapy pracy indywidualnej z pracą grupową, a także etapy prezentacji formalnej (przez nauczyciela) z aktywnością uczniów,
8/ stosuje zróżnicowane formy oceny, wykorzystujące rozbudowany zestaw kryteriów uwzględniających specyfikę zadania,
9/ zna zasady oceny i kontroli efektów nauczania, Potrafi określić rodzaje oceniania. Rozpoznaje typy błędów oraz potrafi odpowiednio zareagować na popełniony błąd. Zna zasady konstruowania prac kontrolnych.
Kryteria oceniania
1/ Aktywność na zajęciach.
2/ Prace domowe.
3/ Tworzenie konspektów lekcji.
4/ Weryfikacja wiedzy i umiejętności poprzez sprawdziany podsumowujące.
Literatura
Bertocchini, P. & E. Constanzo. 2008. Manuel de formation pratique pour le professeur de FLE. CLE International
Conseil de l’Europe (2001). Europejski System opisu kształcenia językowego: uczenie się, nauczanie, ocenianie. Warszawa (2003): Wydawnictwa Centralnego Ośrodka Doskonalenia nauczycieli.
Coste, D. et al. 2001. Un cadre européen commun de référence pour l’apprentissage et enseignement des langues - apprendre, enseigner, évaluer. Paris : Conseil de l’Europe/Les Editions Didier . Document accessible en ligne: http://www.coe.int/T/DG4/Portfolio/documents/cadrecommun.pdf
Cuq, J.-P. Et I. Gruca. 2005. Cours de didactique du français langue étrangère et seconde. Grenoble : Presses universitaires de Grenoble
Cyr P., 1998, „Stratégies d’apprentissage”, CLE International, Paris
Dakowska, M. 2001. Psycholingwistyczne podstawy dydaktyki języków obcych. Warszawa: PWN
de Vecchi, G. 2000. Aider les élèves à apprendre. Paris: Hachette Education.
Germain C., 1995, « Le point sur la grammaire », CLE International, Paris
Komorowska, H. (red) 2009. Skuteczna nauka języka obcego. Struktura i przebieg zajęć językowych. Warszawa: Wydawnictwo CODN
Komorowska, H. (red) 2007. Nauczanie języków obcych. Polska a Europa. Warszawa : Wydawnictwo Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej « Academica ».
Komorowska, H. (red). 2002. Ewaluacja w nauce języka obcego. Białystok: Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku.
Komorowska, H. 2002. Metodyka nauczania języków obcych. Warszawa: Fraszka Edukacyjna
Komorowska H. i D. Obidniak D. 2001, Rozwój zawodowy nauczyciela języka obcego. Stopień po stopniu. Warszawa: Wydawnictwo Szkolne PWN
Kramsch, C. 1991. Interaction et discours dans la classe de langue. Paris : Didier
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: