Dydaktyka języka francuskiego: kształcenie kompetencji komunikacyjnych 09-DJFR-14
Omówienie specyfiki nauczania wszystkich sprawności językowych zarówno sprawności receptywnych (rozumienia dokumentów audio oraz tekstów czytanych) i produktywnych (mówienia i pisania).
Omówienie zasad tworzenia konspektu lekcji.
Omówienie sposóbów interakcji uczniów na lekcji języka obcego.
Cele kształcenia
Kierunek studiów
Efekty kształcenia
Student zna:
1/ cele i treści nauczania przedmiotu,
2/ potrafi opisać formalną strukturę lekcji jako jednostki dydaktycznej,
3/ potrafi formułować cele lekcji oraz odpowiednio dobierać treści nauczania do nauczania do celów lekcji,
4/ potrafi zaproponować sekwencyjny przebieg pracy z podziałem na lekcje,
5/ potrafi dobrać pomoce dydaktyczne (słowniki, ćwiczenia, gramatyki) do potrzeb edukacyjnych wybranej grupy uczniów,
6/ dostosowuje cele i strategie pracy w klasie do specyfiki przedmiotu nauczania/uczenia się (rozwijanie kompetencji komunikacyjnej),
7/ potrafi organizować pracę uczniów w klasie w ramach lekcji; potrafi łączyć etapy pracy indywidualnej z pracą grupową, a także etapy prezentacji formalnej (przez nauczyciela) z aktywnością uczniów,
8/ stosuje zróżnicowane formy oceny, wykorzystujące rozbudowany zestaw kryteriów uwzględniających specyfikę zadania,
9/ zna zasady oceny i kontroli efektów nauczania, Potrafi określić rodzaje oceniania. Rozpoznaje typy błędów oraz potrafi odpowiednio zareagować na popełniony błąd. Zna zasady konstruowania prac kontrolnych.
Kryteria oceniania
1/ Aktywność na zajęciach.
2/ Prace domowe.
3/ Tworzenie konspektów lekcji.
4/ Weryfikacja wiedzy i umiejętności poprzez sprawdziany podsumowujące.
Literatura
Bertocchini, P. & E. Constanzo. 2008. Manuel de formation pratique pour le professeur de FLE. CLE International
Conseil de l’Europe (2001). Europejski System opisu kształcenia językowego: uczenie się, nauczanie, ocenianie. Warszawa (2003): Wydawnictwa Centralnego Ośrodka Doskonalenia nauczycieli.
Coste, D. et al. 2001. Un cadre européen commun de référence pour l’apprentissage et enseignement des langues - apprendre, enseigner, évaluer. Paris : Conseil de l’Europe/Les Editions Didier . Document accessible en ligne: http://www.coe.int/T/DG4/Portfolio/documents/cadrecommun.pdf
Cuq, J.-P. Et I. Gruca. 2005. Cours de didactique du français langue étrangère et seconde. Grenoble : Presses universitaires de Grenoble
Cyr P., 1998, „Stratégies d’apprentissage”, CLE International, Paris
Dakowska, M. 2001. Psycholingwistyczne podstawy dydaktyki języków obcych. Warszawa: PWN
de Vecchi, G. 2000. Aider les élèves à apprendre. Paris: Hachette Education.
Germain C., 1995, « Le point sur la grammaire », CLE International, Paris
Komorowska, H. (red) 2009. Skuteczna nauka języka obcego. Struktura i przebieg zajęć językowych. Warszawa: Wydawnictwo CODN
Komorowska, H. (red) 2007. Nauczanie języków obcych. Polska a Europa. Warszawa : Wydawnictwo Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej « Academica ».
Komorowska, H. (red). 2002. Ewaluacja w nauce języka obcego. Białystok: Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku.
Komorowska, H. 2002. Metodyka nauczania języków obcych. Warszawa: Fraszka Edukacyjna
Komorowska H. i D. Obidniak D. 2001, Rozwój zawodowy nauczyciela języka obcego. Stopień po stopniu. Warszawa: Wydawnictwo Szkolne PWN
Kramsch, C. 1991. Interaction et discours dans la classe de langue. Paris : Didier
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: