Wiedza o akwizycji i nauce języków obcych 09-AKW-ZL11
Zakresy tematyczne:
Przyswajanie języka obcego w sposób naturalny a uczenie się w warunkach instytucjonalnych (m.in. teorie akwizycji językowej); Czynniki wpływające na przyswajanie języków (czynniki natury biologicznej, zmienne kognitywne, zmienne afektywne w przyswajaniu języka: motywacja, postawy, lęk komunikacyjny, samoocena, ekstrawersja i introwersja, podejmowanie ryzyka); Indywidualne czynniki warunkujące sukces lub niepowodzenie w procesie uczenia się z uwzględnieniem strategii i technik uczenia się; Kompetencja komunikacyjna i strategie komunikacyjne (typologia, przykłady).
Cele kształcenia
Poziom przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Rok studiów (jeśli obowiązuje)
Efekty kształcenia
Po zakończeniu modułu i potwierdzeniu osiągnięcia efektów kształcenia student:
zna podstawowe pojęcia i zagadnienia w dziedzinie dotyczące badań nad akwizycją języków; ma podstawową wiedzę o procesie uczenia się języków obcych i wypowiada się pisemnie i ustnie na tematy omawiane na zajęciach; potrafi analizować informacje z różnych źródeł dot. omawianych tematów; ma umiejętności językowe pozwalające wypowiadać się na dane tematy; potrafi pracować w grupie przy wykonywaniu projektu; rozumie potrzebę uczenia się języków obcych przez całe życie.
Kryteria oceniania
Aktywność studenta w dyskusji; wypowiedzi ustne i pisemne studentów; odpowiedzi studentów w zakresie rozumienia tekstów specjalistycznych; prezentacja projektu i jego ocena; pisemna refleksja studenta; egzamin pisemny.
Literatura
Apeltauer E. 1997: Grundlagen des Erst- und Fremdsprachenerwerbs. Langenscheidt; Rampillon U. 1985: Lerntechniken im Fremdsprachenunterricht. Max Hueber Verlag; Rampillon U. 1995: Lernen leichter machen. Deutsch als Fremdsprache. Max Hueber Verlag.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: