Historia filozofii 08-SODU-HIF
Przedmiot "Historia filozofii", jako integralny składnik programu studiów socjologicznych, stanowi ważny i niezbędny aspekt ogólnej wiedzy humanistycznej studenta socjologii, którą on zdobywa w toku swoich studiów w Uniwersytecie, a także w ramach studium osobistego nad lekturą przedmiotu. Przedmiot ten jest złożony z czterech części: 1) Filozofia jako myślenie istotne i pozytywne w kontekście historycznym i współczesnym; 2) Związki filozofii z szeroko pojętą kulturą i nauką; 3) Historia myśli filozoficznej - wybrane etapy jej rozwoju; 4) Kierunki filozoficzne w XX wieku i współczesne. Przedmiot ten będzie realizowany w toku 30 godzin wykładu, zaplanowanych na kolejne zajęcia i sesje zjazdowe dla studentów.
W tych sferach refleksji nad myślą filozoficzną mieści się cel dydaktyczny i cel praktyczny proponowanego wykładu kursorycznego. Cel dydaktyczny oznacza przekazanie studentom gruntownej i pogłębionej wiedzy naukowej z zakresu wstępnych zagadnień filozoficznych w połączeniu z elementami historii myśli filozoficznej, a także z zakresu współczesnych kierunków i nurtów filozoficznych. Wykład ten zostanie uzupełniony niezbędną literaturą podręcznikową, która ułatwi studentom opanowanie i zrozumienie omawianych zagadnień i problemów, w formie własnej pracy intelektualnej. W celu praktycznym można wskazać na określone umiejętności, które z wykładu filozoficznego wyniosą studenci pierwszego roku studiów uzupełniających, a mianowicie: 1) zdolność myślenia racjonalnego i logicznego formułowania własnego punktu widzenia; 2) zdolność pozytywnego ujmowania i właściwej interpretacji problemów egzystencjalnych; 3) zainteresowanie zagadnieniami filozoficznymi i naukowymi; 4) umiejętność studiowania i analizowania tekstów filozoficznych ze zrozumieniem ich sensu i idei przekazu; 5) zdolność wykorzystania wiedzy i refleksji filozoficznej do rozwiązywania własnych problemów egzystencjalnych.
Wykład ten ukaże studentom filozofię jako naukę humanistyczną, traktującą o newralgicznych problemach ludzkiej egzystencji i próbującą od wieków szukać miarodajnych odpowiedzi na podstawowe i złożone pytania, które zawsze nurtowały i obecnie nurtują ludzi: jednostki i zbiorowości społeczne.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Władysław Tatarkiewicz, Historia filozofii. T. 1-3, PWN, Warszawa 2005.
2. Zbigniew Kuderowicz (red.), Filozofia współczesna. T. 1-2, Wiedza Powszechna, Warszawa 1983.
3. Kazimierz Ajdukiewicz, Zagadnienia i kierunki filozofii. Teoria poznania, metafizyka, Czytelnik, Warszawa 1983.
4. Baran Bogdan (red.), Filozofia dialogu, Znak, Kraków 1991.
Literatura pomocnicza:
1. McInerney Peter K., Wstęp do filozofii, tłum. Matuszewski Roman, Zysk i Spółka,
Poznań 1998.
2. Anzenbacher Arno, Wprowadzenie do filozofii, tłum. Zychowicz Juliusz, Unum,
Kraków 1992.
3. Bukowski Jerzy, Zarys filozofii spotkania, Znak, Kraków 1987.
4. Baniak Józef (red.), Filozofia dialogu, t. 1- 8, UAM WT, Poznań 2004 - 2009.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: