Gerontologia społeczna 08-PCDL-GSP
Treść i układ problemowy programu zajęć służyć mają:
realizacji funkcji poznawczej - wskazanie miejsca gerontologii wśród innych dyscyplin naukowych - w tym w ramach socjologii; przedstawienie problematyki starzenia się i starości w wymiarze biologicznym, psychospołecznym i behawioralnym; zastosowanie pojęć i kategorii socjologicznych w opisie i wyjaśnianiu zjawisk oraz procesów związanych ze starzeniem się; określenie miejsca i roli ludzi starych w społeczeństwie oraz określenie uwarunkowań codziennego funkcjonowania seniorów oraz ich udziału w życiu społecznym.
przygotowaniu podstaw instrumentarium profesjonalnego na potrzeby praktyki społecznej - przekaz informacji koniecznych dla budowania specjalistycznych narzędzi pomiaru, opisu i analizy sytuacji człowieka starego w jego świecie społecznym; dostarczenie wiedzy służącej diagnozie położenia społecznego i badaniu stanu sprawności najstarszego pokolenia, wykonywanej przez specjalistów z zakresu zdrowia publicznego, socjologów, pracowników socjalnych itp.
edukacji społecznej - wyjście poza paradygmat starości zbudowany w oparciu o wiedzę potoczną, stereotypy i mity społeczne związane ze starzeniem się i funkcjonowaniem ludzi starych, co stanowić może podstawę rozumienia nie tylko deficytów, ale przede wszystkim potencjału ludzi starszych oraz prawideł życia służących funkcjonalnej i aktywnej starości.
Koordynatorzy przedmiotu
Literatura
Literatura podstawowa:
PROBLEMY LUDZI STARYCH, Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny, Rok LXI, zeszyt 1/1999.
Zbigniew Woźniak, TERAŹNIEJSZOŚĆ I PERSPEKTYWY POLITYKI SPOŁECZNEJ ADRESOWANEJ DO SENIORÓW NA TLE PROCESU GLOBALIZACJI STARZENIA SIĘ, tom materiałów pokonferencyjnych pod red. M. Ziółkowskiego, Poznań 2002.
Zb. Woźniak, NAJSTARSI Z POZNAŃSKICH SENIORÓW. Jesień życia w perspektywie gerontologicznej, Poznań 1997.
Zb. Woźniak, PROBLEMY STARZENIA SIĘ I STAROŚCI WYZWANIEM DLA POLITYKI SPOŁECZNEJ NA PROGU III TYSIĄCLECIA., Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny, Rok LXI, zeszyt 1/1999.
L. Leońska, Z. Woźniak (red.), PROFILE STAROŚCI, , Poznań 2000.
J. T Kowaleski, P. Szukalski (red.), NASZE STARZEJĄCE SIĘ SPOŁECZEŃSTWO. NADZIEJE I ZAGROŻENIA, Łódź 2004.
Literatura uzupełniająca:
K. Wiśniewska-Roszkowska, GERONTOLOGIA DLA PRACOWNIKÓW SOCJALNYCH, Warszawa 1982
Zych, CZŁOWIEK WOBEC STAROŚCI, Biblioteka Pracownika Socjalnego, Warszawa 1995.
B. Rysz-Kowalczyk, SPOŁECZNE KWESTIE STAROŚCI, Warszawa 1991.
B. Synak, T. Wróblewski, POSTĘPY GERONTOLOGII, Warszawa 1988.
L. Frąckiewicz, KARTA PRAW CZŁOWIEKA STAREGO, Warszawa 1985.
M. Halicka, SATYSFAKCJA ŻYCIOWA LUDZI STARYCH, Białystok 2004.
M. Halicka, J. Halicki (red.), ZOSTAWIĆ ŚLAD NA ZIEMI, Białystok 2006.
UWAGA!
Studenci otrzymują do skopiowania płytę CD z podstawowymi materiałami dydaktycznymi autorstwa prowadzącego zajęcia.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: