Bazy danych 06-ZBADLI0
Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z podstawowymi koncepcjami i technologiami niezbędnymi do projektowania, implementowania i wykorzystywania systemu bazy danych.
Efektem kształcenia jest umiejętność wykorzystania zdobytej wiedzy do tworzenia modelu konceptualnego bazy danych z wykorzystaniem diagramów ER (EER) i jego transformacji do modelu relacyjnego.
Student potrafi również przeanalizować poprawność tego schematu, zidentyfikować zależności funkcyjne i zdekomponować schemat do odpowiedniej postaci normalnej. Jest biegły w wykorzystaniu języka SQL do definiowania obiektów baz danych (tabel, widoków, procedur składowanych i wyzwalanych) i wykorzystania tych obiektów do tworzenia logiki bazodanowej.
Programowanie bazy danych pokazane jest na przykładzie najnowszej wersji MS SQL Server.
Student rozumie zagadnienia związane z efektywnością i optymalizacją działania bazy danych. Potrafi wykorzystać indeksy do optymalizacji zapytań. Przedmiot wprowadza też wiedzę dotyczącą przetwarzania transakcji i mechanizmów ich kontroli. Student potrafi także zarządzać bezpieczeństwem bazy danych i autoryzacją. Ponadto po ukończeniu przedmiotu student jest w stanie zaprojektować i zaimplementować prostą aplikację bazodanową z użyciem ODBC czy ADO.NET.
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2019/SL: | W cyklu 2018/SL: |
Literatura
H. Garcia-Molina, J. D. Ullman, J. Widom "Systemy baz danych. Pełny wykład", WNT 2006 (seria: Klasyka informatyki)
R. Elmasri, S. B. Navathe "Wprowadzenie do systemów baz danych", Helion 2005
T. Pankowski, "Podstawy baz danych", Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 1992
M. Szeliga "Transact-SQL. Czarna księga", Helion 2003
K. Delaney, Microsoft SQL Server 2005: Podstawy baz danych. Krok po kroku, APN PROMISE, Warszawa, 2006
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: