Wstęp do źródłoznawstwa (cz. II) 05-WDZ2-12-Arch
Charakterystyka najliczniejszej kategorii źródeł archeologicznych - ceramiki - pod kątem jej przydatności w interpretacji archeologicznej. Głównym celem jest odkrycie możliwości poznawczych ceramiki oraz zapoznanie z podstawowymi terminami i pojęciami związanymi z jej opracowywaniem. Zajęcia odbywają się w małych grupach w oparciu o materiał empiryczny.
Cele kształcenia
Kierunek studiów
Poziom przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Rok studiów (jeśli obowiązuje)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student: 1) uzyskuje podstawową wiedzę na temat pradziejowej wytwórczości ceramicznej i samej ceramiki jako źródła poznawczego w archeologii;
2) rozumie czym jest wytwórczość garncarska, jakie różnice zachodzą w materiale ceramicznym między poszczególnymi okresami pradziejów;
3) posiada umiejętności wstępnego rozpoznania na podstawie materiału ceramicznego najważniejszych jednostek kulturowych w pradziejach ziem polskich.
Kryteria oceniania
Aktywne uczestnictwo w zajęciach, końcowe kolokwium zaliczeniowe.
Literatura
Buko A., Wczesnośredniowieczna ceramika sandomierska, Wrocław 1981.
Bednarczyk J., W poszukiwaniu trendu z badań nad systemem technologicznym ceramiki grupy kruszańskiej kultury przeworskiej, [w:] Z badań nad genezą regionalizmu kulturowego społeczeństw Kujaw, Poznań, Kruszwica, Inowrocław 1996.
Dobrzańska H., Osada z późnego okresu rzymskiego w Igołomii, woj. krakowskie. Część II, Kraków 1990.
Czerniak L., Kośko A., Zagadnienie efektywności poznawczej analizy chronologicznej ceramiki w oparciu o cechy technologiczne, Archeologia Polski, t. 25, 1980, s. 247-279.
Kruppe J., Garncarstwo późnośredniowieczne w Polsce, Wrocław 1981.
Machajewski H., Pietrzak R., Z badań nad ceramiką naczyniową z okresu przedrzymskiego w Wielkopolsce, [w:] Kultura jastorfska na nizinie wielkopolsko-kujawskiej, Poznań 2004.
Mogielnicka-Urban M., Warsztat ceramiczny w kulturze łużyckiej, Wrocław 1984.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: