Procesy państwotwórcze w średniowiecznej Europie 05-PPWSE-23-ArchU
Wykłady podejmują problematykę tworzenia się państw w średniowiecznej Europie. Zagadnienie to traktowane jest interdyscyplinarnie, w ujęciu historycznym, antropologicznym oraz archeologicznym. Charakterystyka i procesy towarzyszące formowaniu się średniowiecznych państw ukazane są na przykładzie: państw zachodnioeuropejskich, państw słowiańskich i państwa piastowskiego.
Cele kształcenia
Kierunek studiów
Poziom przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Rok studiów (jeśli obowiązuje)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student:
uzyskuje podstawową wiedzę na temat - historii tworzenia się wczesnych państw we wczesnośredniowiecznej Europie ze szczególnym uwzględnieniem państwa piastowskiego oraz innych krajów słowiańskich (Państwo Wielkomorawskie, Czechy, Ruś) oraz roli struktur plemiennych w procesie ich powstawania;
rozumie - znaczenie badan interdyscyplinarnych dla badań nad średniowieczem i procesami formowania się państw wczesnośredniowiecznych oraz znaczenie badań nad średniowieczem dla zrozumienia kultury współczesnej;
posiada umiejętności - rozpoznawania przejawów struktur średniowiecznych państw; czytania ze zrozumieniem literatury przedmiotu; prawidłowego posługiwania się fachowymi pojęciami i terminami z tego zakresu w ujęciu interdyscyplinarnym.
Kryteria oceniania
Kolokwium ustne.
Literatura
D. O Croinin, Średniowieczna Irlandia, Warszawa 2010.
K. Polek, Frankowie a ziemie nad środkowym Dunajem. Przemiany polityczne i etniczne w okresie merowińskim i wczesnokarolińskim (do początku IX w.), Kraków 2007.
D. Trestik, Powstanie Wielkich Moraw, Warszawa 2009.
B. Zientara, Świt narodów europejskich, Warszawa 1985.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: