Podstawy paleoekologii 05-PPA-23-Arch
Podstawy metodyczne i zakres problematyki badawczej paleoekologii czwartorzędu. Metody paleoekologiczne. Archiwa kopalne. Globalne zmiany środowiska przyrodniczego w czwartorzędzie. Przemiany klimatu w ostatnim glacjale i w holocenie. Antropocen - człowiek jako czynnik zmian środowiskowych. Historia naturalnych i antropogenicznych przekształceń szaty roślinnej. Przykłady interakcji człowiek-środowisko w pradziejach i czasach historycznych. Rozwój krajobrazu kulturowego Europy środkowej. Aktywność gospodarczo-osadnicza a środowiska wodne.
Cele kształcenia
Kierunek studiów
Poziom przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Rok studiów (jeśli obowiązuje)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
W efekcie kursu student rozumie złożone interakcje między kulturą człowieka a przyrodą, które następują w czasie, zarówno w skali lokalnej, regionalnej i globalnej. Student nabywa także podstawowych umiejętności, które przygotowują go do współpracy interdyscyplinarnej w zakresie archeologii środowiskowej.
Kryteria oceniania
Uczestnictwo w zajęciach, test zaliczeniowy.
Literatura
Mannion A.M., 2001: Zmiany środowiska Ziemi. Historia środowiska przyrodniczego i kulturowego. PWN. Warszawa.
Lityńska-Zając M., Wasylikowa K. 2005: Przewodnik do badań archeobotanicznych. Sorus, Poznań.
Dybova-Jachowicz S., Sadowska A. (red.) 2003: Palinologia. Wyd. IB PAN, Kraków.
Makohonienko M., Makowiecki D., Kurnatowska Z., (red.) 2007: Studia interdyscyplinarne nad środowiskiem i kulturą w Polsce. Środowisko-Człowiek-Cywilizacja, tom 1. Seria wydawnicza Stowarzyszenia Archeologii Środowiskowej. Bogucki Wydawnictwo Naukowe. Poznań.
Tobolski K., 2000: Przewodnik do oznaczania torfów i osadów jeziornych. Vademecum Geobotanicum, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: