Nie tylko o tekstyliach 05-NT-SL-f-Arch
Omawianie niektórych narzędzi przędzalniczych, tkackich i innych używanych do wyrobu tkanin i wyrobów pozatkackich od epoki kamienia do nowożytności. Poznanie podstawowych splotów, dzianin, technik plecionkarskich, siatkowych i makram, rejestrowanych w materiale wykopaliskowym i na odciskach (polepa, fragmenty naczyń, kafli). Próba rozpoznania tekstyliów na zabytkach oraz samodzielne wykonanie kilku pomiarów próbek.
Kierunek studiów
Poziom przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student:
1) uzyskuje podstawową wiedzę na temat
(a) narzędzi używanych do wykonywania tkanin, plecionek, dzianin i innych wyrobów nietkackich; (b) identyfikacji niektórych surowców włókienniczych; (c) podstawowych splotów tkackich i wyrobów nietkackich; (d) rozpoznawania odcisków tekstylnych na wyrobach glinianych i metalowych;
(2) rozumie: (a) podstawową terminologię włókienniczą, (b) potrzebę wykonywania niektórych analiz laboratoryjnych, (c) znaczenie tekstyliów w pradziejach, średniowieczu i okresie nowożytnym;
(3) posiada umiejętność: (a) określenia wybranych tkanin wykopaliskowych i wyrobów nietkackich, (b) obsługi sprzętu optycznego (mikroskop), (c) wstępnego rozpoznania odcisków, (d) czytania ze zrozumieniem prac naukowych związanych z włókiennictwem i wyciągania wniosków.
Kryteria oceniania
zaliczenie z notą
Literatura
H. Březinová, Textilni wỳroba v českỳch zemich ve 13.-15. stoleti. Poznáni textilni produkce na základĕ archeologickỳch nálezů, Praha-Brno 2007.
T. J. Chmielewski, Po nitce do kłębka... O przędzalnictwie i tkactwie młodszej epoki kamienia w Europie Środkowej, Warszawa 2009.
J. Maik, Wyroby włókiennicze na Pomorzu z okresu rzymskiego i ze średniowiecza, Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk-Łódź 1988.
J. Maik, Włókiennictwo kultury wielbarskiej, Łódź 2012.
M. Michałowska, Słownik terminologiczny włókiennictwa, Warszawa 1995.
A. Sikorski, Nie tylko o tekstyliach wykopaliskowych z Wielkopolski, Wielkopolski Biuletyn Konserwatorski t. II, 2003, s. 123-142.
I. Turnau, Historia europejskiego włókiennictwa odzieżowego od XIII do XVIII w., Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk-Łódź 1987.
Zarys historii włókiennictwa na ziemiach polskich do końca XVIII wieku (red. J. Kamińska, I. Turnau), Wrocław-Warszawa-Kraków 1966.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: