Metody interpretacji "sztuki" 05-MIS-11-HKK-ArchU
Przedmiotem zajęć jest zapoznanie słuchaczy z przejawami kultury poszczególnych regionów średniowiecznej Europy. Omawiane są zwłaszcza obiekty przedromańskiej i romańskiej architektury i rzemiosła artystycznego, pozyskane w efekcie badań wykopaliskowych. Związane z nimi zagadnienia są rozpatrywane w odniesieniu do tradycji antycznych, z zaakcentowaniem wkładu kulturowego społeczności wczesnośredniowiecznych.
Kierunek studiów
Poziom przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Rok studiów (jeśli obowiązuje)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student:
1) uzyskuje zaawansowaną wiedzę na temat dziejów kultury artystycznej poszczególnych regionów średniowiecznej Europy;
2) rozumie znaczenie badań interdyscyplinarnych (zwłaszcza z zakresu archeologii, historii i historii sztuki) dla badań nad kulturą średniowiecza;
3) posiada umiejętność: rozpoznawania średniowiecznych form architektury świeckiej i sakralnej oraz poszczególnych kategorii wytworów rzemiosła artystycznego; rekonstrukcji fragmentarycznie zachowanych dzieł sztuki analizowanego okresu i regionu; czytania ze zrozumieniem literatury przedmiotu; prawidłowego posługiwania się podstawowymi pojęciami i terminami z tego zakresu; interpretacji pozyskanych źródeł w szerszym kontekście kulturowym.
Kryteria oceniania
Zaliczenie w oparciu o aktywne uczestnictwo i końcowe kolokwium zaliczeniowe na ocenę.
Literatura
Architektura romańska w Polsce. Nowe odkrycia i interpretacje, Gniezno 2009;
H. Kóčka-Krenz, Biżuteria północno-zachodnio-słowiańska we wczesnym średniowieczu, Poznań 1993;
P. Skubiszewski, Sztuka Europy łacińskiej od VI do IX wieku, Lublin 2001;
Z. Świechowski, Architektura romańska w Polsce, Warszawa 2000.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: