Kujawy jako krajobraz kulturowy i jego ochrona 05-KKK-12-Arch-dz1
Stan wiedzy na temat genezy regionalnych linii rozwojowych kultur pradziejowych i wczesnośredniowiecznych identyfikowanych na obszarze Kujaw.
Charakterystyka strategii aplikacji kujawskich wyników badań archeologicznych w dyskusjach nad oceną aspiracji cywilizacyjnych współczesnych mieszkańców regionu.
Koncepcje ochrony i popularyzacji kujawskiego dziedzictwa archeologicznego.
Cele kształcenia
Kierunek studiów
Poziom przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Rok studiów (jeśli obowiązuje)
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2019/SL: | W cyklu 2018/SL: |
Efekty kształcenia
W wyniku kursu student:
1) uzyskuje zaawansowaną wiedzę na temat procesów historycznych znanych z terenu Kujaw i potrafi je porównać z zachodzącymi w innych, kluczowych mezoregionach osadniczo-kulturowych Europy Środkowo-Wschodniej oraz potrafi wykazać się wiedzą na temat sposobów popularyzacji wyników badań archeologicznych na przykładzie kujawskich aplikacji;
2) rozumie znaczenie badań archeologicznych dla współczesnych społeczności Kujaw;
3) posiada umiejętności i kompetencje w wykazaniu się wiedzą na temat regionalnej specyfiki procesów kulturowych notowanych na terenie Kujaw oraz ochrony dziedzictwa powstałego w ich wyniku.
Kryteria oceniania
zaliczenie z notą
Literatura
A. Cofta-Broniewska, Metodyka badań regionalnych na Kujawach, (w:) A. Cofta-Broniewska (red.) Kontakty pradziejowych społeczeństw Kujaw z innymi ludami Europy, Poznań 1988, s. 15-27.
A. Cofta-Broniewska, B. Stolpiak, Z dziejów badań archeologicznych na Kujawach, Inowrocław 1984.
A. Cofta-Broniewska, A. Kośko, Historia pierwotna spoleczeństw Kujaw, Warszawa-Poznań 1982.
A. Cofta-Broniewska, A. Kośko, Kujawy w pradziejach i starożytności, Inowroclaw-Poznań 2002.
W. Hensel, Wzajemne zakresy metod mikrogeograficznej i mikroregionalnej, (w:) W. Hensel, Archeologia i prahistoria, Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk 1971, s. 460-467.
A. Kośko, J. Bednarczyk, Z badań nad genezą regionalizmu kulturowego społeczeństw Kujaw, Poznań-Kruszwica-Inowrocław 1996.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: