Dziedzictwo archeologiczne i turystyka w Polsce i Europie_1 05-DAT-12-Arch-dz1
W trakcie zajęć, prowadzonych w formie wykładu przerywanego dyskusją, student zapoznawany jest z podstawowymi zagadnieniami i terminologią związaną z zagadnieniami dziedzictwa archeologicznego (oraz szerzej – dziedzictwa kulturowego) oraz turystyki (kulturowej i tzw. archeoturystyki). Podstawowymi, poruszanymi w trakcie zajęć kwestiami są: problem definicji dziedzictwa archeologicznego i turystyki archeologicznej oraz kulturowej, podstawy marketingu i tworzenia produktu turystycznego, szanse i zagrożenia związane z rozwojem archeoturystyki i szeroko pojętej popularyzacji archeologii. Wymienione zagadnienia każdorazowo ilustrowane są przykładami zaczerpniętymi z własnej praktyki badawczej i naukowej prowadzącego oraz literatury przedmiotu.
Kierunek studiów
Poziom przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Rok studiów (jeśli obowiązuje)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student przyswaja podstawową wiedzę dotyczącą problematyki dziedzictwa archeologicznego (kulturowego) oraz turystyki kulturowej (archeoturystyki). Swobodnie porusza się po literaturze przedmiotu. Operuje fachową terminologią związaną z podstawami marketingu, tworzenia produktu turystycznego, dziedzictwem archeologicznym i turystyką kulturową. Rozumie potrzeby, szanse i zagrożenia wynikające z rozwoju archeoturystyki i szeroko pojętej popularyzacji archeologii.
Kryteria oceniania
zaliczenie na ocenę
Literatura
1) Wysocki J. 1997 Rozwój turystyki jako zagrożenie i szansa dla dziedzictwa archeologicznego, w: Aktualne zagrożenia dziedzictwa archeologicznego, Poznań, 56-61.
2) Jaskanis D. 1999 O potrzebie systemowego upowszechniania
obiektów archeologicznych w turystyce kulturalnej, w: Z.
Kobyliński (red.), Krajobraz archeologiczny. Ochrona
zabytków archeologicznych jako form krajobrazu kulturowego,
Warszawa, 24-39.
3) Florek M. 2008 Wprowadzenie do archeoturystyki ziemi
sandomierskiej, w: T. Giergiel (red.), Archeoturystyka.
Nowoczesny produkt turystyczny, Sandomierz, 17-28.
4) Kaczmarek K. 2009. Turystyka archeologiczna. Turystyka
Kulturowa 1/2010, 5-14.
5) Widawski K. (red.) 2009. Turystyka kulturowa na Dolnym Śląsku: wybrane aspekty, Wrocław.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: