Archeologia i sztuka Bliskiego Wschodu 05-ASBW-23-Arch
W ramach zajęć omówiony zostanie rozwój kultur z terenu Mezopotamii, Syrii i zachodniego Iranu w okresie od połowy IV tys. p.n.e. do podboju Bliskiego Wschodu przez Aleksandra Macedońskiego. Zaprezentowane zostaną poszczególne kategorie znalezisk archeologicznych, z uwzględnieniem ceramiki, oraz przedstawione najważniejsze stanowiska archeologiczne. Szczególny nacisk położony będzie na charakterystykę sztuki kolejnych okresów historycznych i na prześledzenie trendów rozwojowych w poszczególnych dziedzinach sztuki i kultury.
Cele kształcenia
Kierunek studiów
Poziom przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Rok studiów (jeśli obowiązuje)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Studenci uzyskują podstawową wiedzę o rozwoju kultur starożytnej Mezopotamii, oraz krain do niej przylegających. W wyniku zajęć studenci powinni być w stanie rozpoznać większość zabytków typowych dla kultur mezopotamskich i na podstawie ich charakterystycznych cech określać ich datę i przeznaczenie. Dzięki nabytej wiedzy powinni umieć wskazać elementy zapożyczone z kultur Mezopotamii przez inne kultury i cywilizacje regionu.
Kryteria oceniania
Obecność na zajęciach, referaty i prezentacje, testy wizualne (na podstawie slajdów), testy cząstkowe sprawdzające opanowanie wiedzy, końcowy egzamin pisemny.
Literatura
P. Akkermans, G. Schwartz, Archaeology of Syria, Londyn 2003.
H. Frankfort, Art and Architecture of the Ancient Near East, 6 wydanie poprawione, Londyn 1995.
J. N. Postgate, Early Mesopotamia: Society and Economy at the Dawn of History, Londyn 1992.
M. Roaf, Mezopotamia, Warszawa 1998.
J. M. Sasson (red.), Civilizations of the Ancient Near East, Nowy Jork 1995.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: