Archeologia i sztuka Anatolii w okresie brązu i w okresie wczesnego żelaza 05-ASAOB-24-Arch
Omówiony zostanie rozwój lokalnych kultur archeologicznych Anatolii w III tys. p.n.e., następnie przybycie na te tereny plemion Indoeuropejskich i ich wpływ na rozwój kultur autochtonicznych, a także przyswajanie przez mieszkańców Azji Mniejszej elementów kultur Mezopotamii i Syrii. Zarysowana zostanie kultura hetyckiej Anatolii z jej wszystkimi elementami składowymi. Scharakteryzowane zostaną też najważniejsze kultury wczesnego okresu epoki żelaza: syro-hetycka, urartyjska i frygijska.
Cele kształcenia
Poziom przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Rok studiów (jeśli obowiązuje)
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2019/SL: | W cyklu 2018/SL: |
Efekty kształcenia
W rezultacie zajęć studenci będą w stanie zidentyfikować różne tradycje kulturowe i ich odbicie w kulturach Anatolii, a także zdefiniować wpływ wywierany przez Anatolijczyków na sąsiadujące ludy, przede wszystkim w Syrii oraz w basenie Morza Egejskiego. Studenci posiądą umiejętność rozpoznawania i datowania zabytków kultury i sztuki. Zrozumieją przebieg procesów kulturotwórczych zachodzących na terenie Anatolii.
Kryteria oceniania
Obecność na zajęciach, aktywne uczestnictwo we wszystkich dyskusjach nad poszczególnymi tematami, prezentacja i referat, testy wizualne (na podstawie slajdów), końcowy egzamin pisemny.
Literatura
A. Akurgal, Die Kunst der Hethiter, Monachium 1976.
T. Bryce, The Kingdom of Hittites, Oxford 2006.
M. Popko, Mitologia Anatolii, Warszawa 1976.
M. Popko, Religie Starożytnej Anatolii, Warszawa 1980.
M. Popko, Ludy i języki starożytnej Anatolii, Warszawa 1999.
A. Sagona, P. Zimansky, Ancient Turkey, Londyn 2009.
J. M. Sasson (red.), Civilizations of the Ancient Near East, Nowy Jork 1995.
M. Sharp Joukowsky, Early Turkey, Dubuque 1990.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: