Styl urzędowy 03-U-PJ
Wykład jest swoistym wstępem do problematyki prostego języka w komunikacji urzędowej. Ukazuje współczesną specyfikę instytucjonalną i kulturową stylu, przywołując jednocześnie niektóre uwarunkowania historyczne. Studenci poznają podstawowe pojęcia z zakresu języka urzędowego i jego odniesienie do innych odmian oficjalnych współczesnej polszczyzny. Przyswajają niezbędną wiedzę o zależnościach między stylem urzędowym i prawnym, w tym o ścisłej relacji między pismami tworzonymi w urzędach i innych instytucjach a nadrzędnymi aktami prawnymi. Dzięki wykładowi słuchacze lepiej zrozumieją funkcję stylów oficjalnych jako narzędzi kształtowania wizerunku różnych podmiotów o charakterze instytucjonalnym. Powinno to też wszystkim uświadomić ważną rolę oficjalnego słowa pisanego w społeczeństwie, które coraz rzadziej sięga po bardziej wysublimowaną literaturę.
Cele kształcenia
Informacja o tym, gdzie można zapoznać się z materiałami do zajęć
Kierunek studiów
Metody prowadzenia zajęć umożliwiające osiągnięcie założonych EK
Rodzaj przedmiotu
Wymagania wstępne w zakresie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza:
Absolwent w pogłębiony sposób zna i rozumie nie tylko podstawowe pojęcia z zakresu stylu urzędowego, ale potrafi go również osadzić w kontekście innych stylów, odmian, gatunków i wariantów. Dysponuje poszerzoną wiedzą na temat uwarunkowań historycznych i współczesnych stylu urzędowego i jego ścisłej zależności od języka prawnego, w tym szczególnie nadrzędnych aktów prawnych. Ma wysoką świadomość faktu, iż styl urzędowy jest narzędziem kształtowania wizerunku instytucji i urzędnika oraz spełnia bardzo ważne funkcje społeczne w czasach kryzysu komunikacyjnego.
Umiejętności:
Absolwent umie formułować zadania i rozwiązywać problemy językowe związane z pismami urzędowymi. Potrafi zaplanować pracę nad tekstem i opisać jego najważniejsze parametry. Jest w stanie wykorzystać przyswojoną wiedzę stylistyczną i bezbłędnie rozpoznać w piśmie urzędowym wszystkie istotne cechy. Umie zauważyć i uzasadnić zależność tekstów urzędowych od różnych aktów prawnych. Potrafi rozpoznać w różnych zbiorach pisma należące do odmiennych gatunków.
Kompetencje społeczne:
Absolwent jest gotów do propagowania w środowisku instytucji wiedzy o stylu urzędowym. Jest otwarty na rozwijanie właściwych postaw w komunikacji urzędowej. Podejmuje działania zwiększające jakość pism urzędowych. Inicjuje krytyczne oceny relacji urząd – obywatel. Wyraża gotowość do stosowania innowacji w różnych typach przekazów oficjalnych. Potrafi być otwarty na racjonalne wyjaśnianie wszelkich zakłóceń komunikacyjnych. Jest gotowy do podnoszenia poprzez właściwą komunikację autorytetu instytucji i urzędnika.
Kryteria oceniania
Przedmiot kończy się zaliczeniem z oceną. Formą sprawdzenia wiedzy studentów jest test. Ocena uzależniona jest od liczby poprawnych odpowiedzi:
- ocena 5, 0 - od 90% do 100% poprawnych odpowiedzi;
- ocena 4, 5 - od 80% do 89% poprawnych odpowiedzi;
- ocena 4, 0 - od 70% do 79% poprawnych odpowiedzi;
- ocena 3, 5 - od 60% do 69% poprawnych odpowiedzi;
- ocena 3, 0 - od 50% do 59% poprawnych odpowiedzi;
- ocena 2, 0 - poniżej 49% poprawnych odpowiedzi.
Literatura
Choduń A., Zieliński M., Język urzędowy a język urzędników. Precyzja, adekwatność, komunikatywność, [w:] I Kongres Języka Urzędowego 30‒31 października 2012 r., oprac. M. Lipińska, Warszawa 2013, s. 66‒74.
Gębka-Wolak M., Moroz A., Jednostka tekstu prawnego w ujęciu teoretycznym i praktycznym, Toruń 2019.
Język w urzędach i sądach II, red. M.T. Lizisowa, Kraków 2008.
Kowalczyk J., Pragmatyka komunikacji urząd ‒ obywatel, Kraków 2017.
Liberek J., Sobańska-Liberek M., Styl kancelaryjno-urzędowy jako wynik splotu czynników motywowanych osobowo. Punkt widzenia praktyka i dydaktyka, [w:] Ars didactica. Księga jubileuszowa Profesor Haliny Zgółkowej, red. K. Czarnecka, M. Grzelka, Poznań 2017, s. 179‒192.
Lizisowa M.T., Funkcjonalna sprawność polszczyzny w pismach urzędowych, [w:] Język w urzędach i w sądach, red. M.T. Lizisowa, Kraków 2006, s. 19‒25.
Łapa R., Język prawny w świetle analizy językoznawczej. Wybrane zagadnienia składniowe, Poznań 2015.
Malinowska E., Styl urzędowy, [w:] Przewodnik po stylistyce polskiej, red. S. Gajda, Opole 1995 [tu dwa podrozdziały: Miejsce stylu urzędowego wśród odmian funkcjonalnych polszczyzny, s. 431–432; Polszczyzna urzędowa – historia i badania, s. 432–434].
Malinowska E., O zmianach modelu komunikacji urzędowej, [w:] I Kongres Języka Urzędowego 30‒31 października 2012 r., oprac. M. Lipińska, Warszawa 2013, s. 75‒83.
Moroz A., Lingwistyczne sposoby kształtowania kulturowego dystansu władzy na przykładzie tekstów prawnych, [w:] Kulturowe konteksty języka, red. B. Afeltowicz, J. Ignatowicz-Skowrońska, Szczecin 2014, s. 211‒221.
Style współczesnej polszczyzny, red. E. Malinowska, J. Nocoń, U. Żydek-Bednarczuk, Kraków 2013 [tu szczególnie rozdział Styl ‒ dyskurs ‒ komunikacja urzędowa, s. 467‒486].
Wilkoń A., Typologia odmian językowych współczesnej polszczyzny, wyd. II poprawione i uzupełnione, Katowice 2000.
Wojtak M., Styl urzędowy, [w:] Współczesny język polski, red. J. Bartmiński, Lublin 2001.
Zdunkiewicz-Jedynak D., Styl urzędowy i jego gatunki, [w:] Wykłady ze stylistyki, Warszawa 2008.
Zieliński M., Język prawny, język administracyjny, język urzędowy, [w:] Język ‒ Prawo ‒ Społeczeństwo, red. E. Malinowska, Opole 2004, s. 9‒18.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: