Praktyki - etyka 03-PRA-31PFDL
Treści programowe dla przedmiotu:
- specyfika pracy nauczyciela etyki w szkole podstawowej,
- rozwój umiejętności i kompetencji w zakresie stosowania wiedzy o dydaktyce i metodyce nauczania etyki (w wybranej szkole podstawowej),
- planowanie, przygotowanie i dokumentowanie przebiegu lekcji etyki (na podstawie konspektu zgodnego z programem nauczania i podstawą programową),
- monitoring/obserwacja lekcji prowadzonej przez doświadczonego nauczyciela według uprzedniej instrukcji,
- efektywna, odpowiedzialna współpraca z opiekunem praktyk ze strony szkoły,
- definiowanie celów i metod nauczania oraz kryteriów i narzędzi ewaluacyjnych niezbędnych w pracy nauczyciela etyki,
- sprawne funkcjonowanie w środowisku szkolnym,
- rzetelna, systematyczna dokumentacja własnej pracy przy użyciu dziennika praktyk, formularzy, skryptów etc. objaśnionych przez akademickiego opiekuna praktyk i zdefiniowanych przez organy uczelni,
- orientacja co do ofert pracy w szkolenictwie podstawowym.
Cele kształcenia
Kierunek studiów
Metody prowadzenia zajęć umożliwiające osiągnięcie założonych EK
Nakład pracy studenta (punkty ECTS)
Poziom przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Rok studiów (jeśli obowiązuje)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po zakończeniu przedmiotu (modułu) i potwierdzeniu osiągnięcia efektów uczenia się student/ka:
- ma wiedzę na temat specyfiki pracy nauczyciela etyki,
- stosuje i wypróbowuje wiedzę uzyskaną podczas zajęć kursowych w praktyce, rozwijając umiejętności i kompetencje niezbędne do nauczania etyki w wybranej szkole podstawowej,
- umie samodzielnie zaprojektować, zaplanować, przygotować i udokumentować przebieg lekcji etyki na podstawie wybranego lub samodzielnie utworzonego konspektu (scenariusza) zgodnie z podstawą programową i programem nauczania przedmiotu etyka,
- potrafi prawidłowo hospitować i monitorować (obserwować) lekcję prowadzoną przez doświadczonego nauczyciela według uprzedniej instrukcji, na podstawie odpowiednich kryteriów,
- potrafi podjąć efektywną, odpowiedzialną współpracę z opiekunem praktyk ze strony szkoły,
- potrafi definiować cele i metody nauczania oraz kryteria i narzędzia ewaluacyjne niezbędne w pracy nauczyciela etyki,
- potrafi sprawnie funkcjonować w środowisku szkolnym i rozumie jego reguły,
- potrafi rzetelnie i systematycznie dokumentować swoją pracę (dziennik praktyk, formularze, skrypty, etc. i stosowne instrukcje uzyskuje od akademickiego opiekuna praktyk),
- uzyskuje orientację co do ofert pracy w szkolnictwie podstawowym.
Kryteria oceniania
Skala ocen:
bardzo dobry (bdb; 5,0): ocena 5,0 wystawiona przez szkolnego opiekuna praktyk; systematycznie i rzetelnie udokumentowane praktyki w dzienniku praktyk, bardzo dobra ocena na podstawie ustnego raportu i rozmowy z akademickim opiekunem praktyk.
dobry plus (+db; 4,5): ocena 4,5 wystawiona przez szkolnego opiekuna praktyk; systematycznie i rzetelnie udokumentowane praktyki w dzienniku praktyk, ocena 4,5 na podstawie ustnego raportu i rozmowy z akademickim opiekunem praktyk.
dobry (db; 4,0): ocena 4,0 wystawiona przez szkolnego opiekuna praktyk; mniej systematycznie i rzetelnie udokumentowane praktyki w dzienniku praktyk, ocena 4,0 na podstawie ustnego raportu i rozmowy z akademickim opiekunem praktyk.
dostateczny plus (+dst; 3,5): ocena 3,5 wystawiona przez szkolnego opiekuna praktyk; niesystematycznie lub niestarannie udokumentowane praktyki w dzienniku praktyk, ocena 3,5 na podstawie ustnego raportu i rozmowy z akademickim opiekunem praktyk.
dostateczny (dst; 3,0): ocena 3,0 wystawiona przez szkolnego opiekuna praktyk; niesystematycznie i niestarannie udokumentowane praktyki w dzienniku praktyk, ocena 3,0 na podstawie ustnego raportu i rozmowy z akademickim opiekunem praktyk.
niedostateczny (ndst; 2,0): nieodbycie praktyk lub brak dokumentacji i ocena 2,0 wystawiona przez szkolnego opiekuna praktyk; brak dziennika praktyk/portfolio, ocena niedostateczna na podstawie rozmowy z akademickim opiekunem praktyk.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: