Praktyki zawodowe specjalizacji kultury południowo- i zachodniosłowiańskiej 03-PKTKK-12SDM
Treści programowe dla przedmiotu:
- znajomość kalendarza imprez kulturowych i organizacja imprez przewidzianych kalendarzem,
- zasady obsługi klientów w placówkach kultury (takich jak, centrum kulturowy, muzeum, teatr, media),
- redakcja dokumentów (np. umowy dotyczącej indywidualnych lub zbiorowych wyjazdów turystycznych, programu wycieczek turystyczno-kulturowych, opisu wydarzeń o charakterze kulturowym),
- zasady BHP i instytucjach kultury,
- zasady pracy zespołowej i samodzielnej realizacji działań określonych charakterem placówki będącej miejscem praktyk; zasady funkcjonowania instytucji kultury.
Cele kształcenia
Kierunek studiów
Metody prowadzenia zajęć umożliwiające osiągnięcie założonych EK
Nakład pracy studenta (punkty ECTS)
Poziom przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Rok studiów (jeśli obowiązuje)
Wymagania wstępne w zakresie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po zakończeniu przedmiotu (modułu) i potwierdzeniu osiągnięcia efektów uczenia się student/ka:
- zna zasady funkcjonowania instytucji związanych z kulturą,
- potrafi formułować i wyrażać własne pogłębione, uargumentowane i uzasadnione opinie na temat związanych z krajem specjalności ważnych wydarzeń kulturalnych i społeczno-politycznych,
- posiada umiejętność samodzielnego wzmacniania argumentacji własnego stanowiska poprzez przywoływanie poglądów osób będących autorytetami w zakresie danego problemu,
- aktywnie popularyzuje i propaguje tradycję i dziedzictwo kulturowe Słowiańszczyzny,
- jest otwarty na wymianę informacji i doświadczeń z przedstawicielami różnych kultur,
- posiada zaawansowane interdyscyplinarne kompetencje (międzykulturowe i komunikacyjne), pozwalające na wykorzystywanie zdobytej wiedzy w różnorodnych dziedzinach nauki i życia społecznego,
- rozumie znaczenie pracy zespołowej i potrafi dzięki niej zrealizować powierzone mu zadania,
- aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym społeczności lokalnej i z zaangażowaniem popularyzuje wiedzę o krajach i językach słowiańskich.
Kryteria oceniania
Skala ocen:
bardzo dobry (bdb; 5,0): spełnienie wszystkich kryteriów w stopniu bardzo dobrym; uzyskanie bardzo dobrej oceny od opiekuna praktyk w zakładzie pracy; przedłożenie akademickiemu opiekunowi praktyk pełnej i wyczerpującej dokumentacji praktyk; w trakcie rozmowy z akademickim opiekunek praktyk wyczerpujące opisanie wykonywanych podczas praktyk zadań oraz bardzo dobra orientacja w specyfice funkcjonowania instytucji.
dobry plus (db plus, 4,5): spełnienie nie wszystkich kryteriów w stopniu bardzo dobrym; uzyskanie oceny dobrej plus od opiekuna praktyk w zakładzie pracy; przedłożenie akademickiemu opiekunowi wymagającej drobnych uzupełnień dokumentacji praktyk; w trakcie rozmowy z akademickim opiekunem praktyk opisanie wykonywanych podczas praktyk zadań oraz dobra orientacja w specyfice funkcjonowania instytucji.
dobry (db; 4,0): spełnienie wszystkich kryteriów w stopniu dobrym; uzyskanie oceny dobrej od opiekuna praktyk w zakładzie pracy; przedłożenie akademickiemu opiekunowi wymagającej drobnych uzupełnień dokumentacji praktyk; w trakcie rozmowy z akademickim opiekunem praktyk opisanie wykonywanych podczas praktyk zadań oraz dobra orientacja w specyfice funkcjonowania instytucji.
dostateczny plus (dst plus; 3,5): spełnienie nie wszystkich kryteriów w stopniu dobrym; uzyskanie oceny dostatecznej plus od opiekuna praktyk w zakładzie pracy; przedłożenie akademickiemu opiekunowi wymagającej uzupełnień dokumentacji praktyk; w trakcie rozmowy z akademickim opiekunem praktyk opisanie wykonywanych podczas praktyk zadań oraz dostateczna orientacja w specyfice funkcjonowania instytucji.
dostateczny (dst; 3,0): spełnienie wszystkich kryteriów w stopniu dostatecznym; uzyskanie oceny dostatecznej od opiekuna praktyk w zakładzie pracy; przedłożenie akademickiemu opiekunowi wymagającej znacznych uzupełnień dokumentacji praktyk.
niedostateczny (ndst; 2,0): spełnienie wszystkich kryteriów w stopniu niedostatecznym; uzyskanie oceny niedostatecznej od opiekuna praktyk w zakładzie pracy; przedłożenie akademickiemu opiekunowi rażąco niekompletnej dokumentacji praktyk (lub jej brak); w trakcie rozmowy z akademickim opiekunem praktyk niedostateczne opisanie wykonywanych podczas praktyk zadań oraz brak orientacji w specyfice funkcjonowania instytucji.
Kryteria oceniania:
Na podstawie Zaświadczenie odbycia praktyki – karta oceny praktyki wystawiona przez opiekuna praktyki z ramienia instytucji, Dziennika praktyki zawodowej oraz rozmowy z akademickim opiekunem praktyki w celu potwierdzenia założonych dla praktyki efektów uczenia się.
Ocenie podlega:
- stopień opanowania wiedzy o funkcjonowaniu, zadaniach i celach działania instytucji/firmy, w której odbywał praktykę,
- umiejętność wykorzystania i zastosowania zdobytej wiedzy w praktyce,
- odpowiedzialne przygotowanie się do swojej pracy, projektowanie i wykonywanie działań w sposób sumienny i rzetelny,
- umiejętność wyszukiwania i gromadzenia informacji z wykorzystaniem różnych źródeł (drukowanych i elektronicznych), analizowanie, ocenianie i selekcjonowanie zdobytego materiału,
- stopień aktywności w samodzielnym podejmowaniu typowych działań profesjonalnych,
- umiejętność przyjmowania i wyznaczania zadań,
- umiejętność pracy i współdziałania w grupie, przyjmowania w niej różnych ról.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: