Poetyka z analizą dzieła literackiego 03-PIA-12SPDL
Student: 1) uzyskuje standardową wiedzę na temat: budowy dzieła literackiego, pociągającej za sobą różne poziomy analiz tekstowych: od systemów wersyfikacyjnych, poprzez stylistykę i retorykę, po kompozycję oraz genologię; wprowadzenia do profesjonalnego słownika terminów literackich (zakładającego rozumienie takich pojęć, jak np. transakcentacja, Spencerowska strofa, amplifikacja, konkatenacja, centon etc.); konkretyzacja dzieła literackiego (zakładającej obecność trzech podstawowych procedur lekturowych: analizy, interpretacji wartościowania); 2) rozumie: główne zadania poetyki na ogólnym tle badań literackich; różnorodność ujęć literatury z zależności od metodologicznych strategii czytania; 3) posiada umiejętność: pracy z tekstem literackim; czytania ze zrozumieniem prac naukowych z zakresu teorii literatury, streszczania ich i komentowania; prawidłowego posługiwania się podstawowymi pojęciami i terminami z zakresu literaturoznawstwa; gromadzenia i wykorzystania informacji naukowej; systematyzowania wiedzy szczegółowej; porównywania różnych koncepcji teoretycznych, rekapitulowania i podsumowywania
dyskusji, wnioskowania; pracy w grupie.
Literatura
A. Kulawik, Poetyka. Wstęp do teorii dzieła literackiego. 2 wyd. poprawione. 1994.
M. R. Mayenowa, Poetyka teoretyczna. 1974.
R. Nycz, Teoria interpretacji: problem pluralizmu. [W:] idem, Tekstowy świat. Poststrukturalizm a wiedza o literaturze. 1993.
J. Ziomek, Retoryka opisowa. 1990.
Czas i przestrzeń w prozie polskiej XIX i XX wieku. Red.: Cz. Niedzielski, J. Speina. 1990.
Słownik terminów literackich. Pod red. J. Sławińskiego. 3 wyd. poprawione i poszerzone. 2000.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: