Leksykologia i leksykografia 03-LL-11BDL
Treści programowe dla przedmiotu:
- zakres i znaczenie badań leksykologicznych,
- dziedziny leksykologii,
- podział słownictwa; relacje semantyczne i pragmatyczne,
- zakres i znaczenie badań leksykograficznych,
- typy słowników i ich zastosowanie; struktura artykułu słownikowego,
- przegląd dorobku leksykografii czeskiej i polskiej; przedstawienie najważniejszych pozycji słownikowych.
Cele kształcenia
Kierunek studiów
Metody prowadzenia zajęć umożliwiające osiągnięcie założonych EK
Nakład pracy studenta (punkty ECTS)
Poziom przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Rok studiów (jeśli obowiązuje)
Wymagania wstępne w zakresie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji
Efekty kształcenia
Po zakończeniu przedmiotu (modułu) i potwierdzeniu osiągnięcia efektów uczenia się student/ka:
- rozumie terminy z zakresu leksykologii i leksykografii; rozumie istotę badań leksykologicznych i leksykograficznych w naukach lingwistycznych,
- potrafi powiązać wiedzę z zakresu leksykologii i leksykografii z opracowywaniem słowników i leksykonów oraz z zachowaniem praw autorskich,
- potrafi przeprowadzić podstawową analizę semantyczną; potrafi uzasadnić użycie wykorzystanego słownictwa (fraz, frazeologizmów),
- potrafi zanalizować proste wypowiedzi pod względem słownictwa, stylu, gwarowości,
- rozumie znaczenie badań leksykograficznych w praktyce nauki języków obcych i w tłumaczeniu oraz konieczność ciągłego aktualizowania, swojej wiedzy; w pełni odczytuje informacje zawarte w artykule słownikowym oraz w poradnikach (publikacjach) internetowych.
Kryteria oceniania
Skala ocen:
bardzo dobry (bdb; 5,0): bardzo dobra znajomość zagadnień z leksykologii i leksykografii języka czeskiego i polskiego, bardzo dobrze opracowane hasła leksykologiczne na ćwiczeniach, bardzo dobra umiejętność stosowania wiedzy i posługiwania się terminologią leksykologiczną i leksykograficzną na ćwiczeniach i na kolokwium.
dobry plus (+db; 4,5): bardzo dobra znajomość zagadnień z leksykologii i leksykografii języka czeskiego i polskiego z niewielkimi uchybieniami, bardzo dobrze opracowane hasła leksykologiczne na ćwiczeniach z niewielkimi uchybieniami, bardzo dobra umiejętność stosowania wiedzy i posługiwania się terminologią leksykologiczną i leksykograficzną na ćwiczeniach i na kolokwium z niewielkimi uchybieniami.
dobry (db; 4,0): dobra znajomość zagadnień z leksykologii i leksykografii języka czeskiego i polskiego, dobrze (większe uchybienia w opisie) opracowane hasła leksykologiczne na ćwiczeniach, dobra umiejętność stosowania wiedzy i posługiwania się terminologią leksykologiczną i leksykograficzną na ćwiczeniach i na kolokwium.
dostateczny plus (+dst; 3,5): dobra znajomość zagadnień z leksykologii i leksykografii języka czeskiego i polskiego z niewielkimi uchybieniami, dobrze opracowane hasła leksykologiczne na ćwiczeniach z niewielkimi uchybieniami, dobra umiejętność stosowania wiedzy i posługiwania się terminologią leksykologiczną i leksykograficzną na ćwiczeniach i na kolokwium z niewielkimi uchybieniami.
dostateczny (dst; 3,0): mała znajomość zagadnień z leksykologii i leksykografii języka czeskiego i polskiego, słabo (poniżej 60%) opracowane hasła leksykologiczne na ćwiczeniach, mała umiejętność stosowania wiedzy i posługiwania się terminologią fonetyczną i fonologiczną na ćwiczeniach, w testach i na kolokwium.
niedostateczny (ndst; 2,0): nikła lub żadna znajomość zagadnień z leksykologii i leksykografii języka czeskiego i polskiego, nie opracowane hasła leksykologiczne na ćwiczeniach lub opracowane poniżej 50%, nikła (poniżej 50%) lub żadna umiejętność stosowania wiedzy i posługiwania się terminologią leksykologiczną i leksykograficzną na ćwiczeniach i na kolokwium.
Kryteria oceniania:
- aktywność podczas zajęć (udział w zadanych pracach zespołowych, udział dyskusji),
- wartość merytoryczna przygotowanego referatu oraz sposób jego wygłoszenia,
- umiejętność praktycznego wykorzystania poruszanych na zajęciach problemów,
- poziom nabytej wiedzy w ramach przedmiotu oraz umiejętność zaprezentowania jej podczas kolokwium pisemnego.
Literatura
Zalecana literatura:
Apresjan J. D., Semantyka leksykalna. Synonimiczne środki języka, Warszawa 2000.
Grochowski M., Zarys leksykologii i leksykografii, Warszawa 1982.
Kania S., Tokarski J., Zarys leksykologii i leksykografii polskiej, Warszawa 1984.
Miodunka W., Podstawy leksykologii i leksykografii, Warszawa 1989.
Urbańczyk S., Sieradzka- Baziur B., Słowniki i encyklopedie. Ich rodzaje i użyteczność, Kraków 2000.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: